Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korunní svědkyně je zrádkyně Ruska a agentka Západu, tvrdí distancované atletky

Sport

  8:00
MOSKVA - Dvě ruské atletky, pro něž světová antidopingová asociace navrhuje doživotní zákazy činnosti kvůli požívání zakázaných látek, se hodlají bránit soudní cestou. Kristina Ugarovová a Tatyana Myazinová hrozí žalobou jak na německou televizi ARD, která svým dokumentem skandál ruské atletiky vloni v prosinci odstartovala, tak kolegyni Julii Stěpanovovou, jež v případu figuruje jako korunní svědkyně.

Atletka Kristina Ugarovová na tiskové konferenci v Moskvě. foto: Reuters

„Jsme oběťmi pomlouvačné kampaně, nikdy jsme zakázané látky nebraly,“ uvedla na tiskové konferenci v Moskvě běžkyně na 800 metrů Myazinová.

Její rozhovor právě s Ugarovovou, v němž se podle ARD měly bavit o použití steroidů a také o tom, že Myazinová zaplatila 50 000 rublů (téměř 20 000 korun) za zamaskování svých pozitivních dopingových nálezů, byl zachycen na tajných nahrávkách, které televizi poskytla bývalá běžkyně Stěpanovová spolu s manželem Vitalijem, bývalým pracovníkem ruské antidopingové agentury RUSADA.

Moskevské sídlo Ruského olympijského výboru.
Tatyana Myazinová je jednou z atletek, které chystají žalobu na německou...

Sama Stěpanovová, bronzová medailistka z halového mistrovství Evropy na 800 metrů v roce 2011, přitom před dvěma lety dostala dvouletý distanc kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu. Nyní na ni míří žaloba bývalých kolegyň z reprezentace.

Co také zaznělo na tiskové konferenci v Moskvě:

“Naši kolegové z ruské atletiky nás obviňují, že kvůli našim prohřeškům nemohou závodit. To ale není správné, protože v této situaci může skončit kdokoliv,“ řekla na tiskové konferenci v Moskvě Kristina Ugarovová.

„Pro ostatní státy je jedno, koho viní. Touží pouze po tom, ukázat na co nejvíce lidí spojených s dopingovou aférou, a nedávají jim šanci hájit se,“ řekla atletka.

„Je to podivný příběh - pokusit se vyloučit celou zemi, řekl právník Ivan Melnikov. „Pro mne je to diskriminace, z historie bohužel známe víc případů, kdy se k nám jiná země chovala nedbale, a víme, jak to dopadlo,“ řekl mnohoznačně.

„Náš rozhovor nebyl o dopingu, ale vitamínech“ tvrdí Myazinová o zvukové nahrávce zveřejněné v dokumentu televize ARD, který aféru rozpoutal. Alexandr Karabanov, právník obviněných atletek, se nechal slyšet, že jeho klientky jsou připraveny hnát Stěpanovovou i ARD před ruský soud kvůli nactiutrhačné kampani a lživým prohlášením.

„Stěpanovová je agentkou západních tajných služeb, která má za úkol škodit ruské atletice. Je to zrádkyně,“ řekl dokonce Karabanov. „S manželem žili dlouho v Americe. Jak je možné, že jedna žena z ničeho nic jde a obviní celou zemi?“ vznesl řečnickou otázku obhájce.

Bývalá atletka Stěpanovová čelí kvůli svému svědectví v dopingové aféře velké kritice ze strany ruských sportovců a podle médií se před tlakem okolí skrývá na neznámém místě v zahraničí.

Maratonec porušil zákaz činnosti

Světová atletická federace IAAF minulý týden dočasně vyloučila Rusko ze všech atletických soutěží na doporučení světové antidopingové asociace WADA. Její vyšetřování odhalilo státem řízený systém dopingu v ruské atletice a rozsáhlou korupci, která měla pozitivní testy atletů maskovat. V moskevské antidopingové laboratoři mělo také docházet k ničení odebraných vzorků.

Pětici atletů včetně olympijské vítězky na 800 metrů z Londýna 2012 Marii Savinovové a bronzové medailistce z téhož závodu Jekatěrině Poistogovové, čtyřem trenérům a jednomu lékaři pak WADA doporučila doživotně zastavit činnost.

Rusové nesmí kvůli dopingu startovat na halovém šampionátu. A co olympiáda?

Ruští atleti určitě přijdou o halové mistrovství světa v americkém Portlandu, protože rada IAAF zasedne až po skončení šampionátu 27. března. Předseda IAAF Sebastian Coe požaduje po Rusku splnění řady reformních bodů. „Jen pokud vše dodrží, bude možné uvažovat o jejich návratu na atletické soutěže včetně olympiády v Riu,“ řekl Coe.

O tom, jak vážně berou někteří ruští atleti zákaz startu v soutěžích, svědčí případ manžela Ugarovové, maratonce Viktora Ugarova. Ten se minulou sobotu zúčastnil maratonu v japonské Kanazawě a dokonce zvítězil, jeho výsledek byl ale zpětně anulován. Za porušení zákazu IAAF mu hrozí distanc až na čtyři roky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!