22. listopadu 2015 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Korunní svědkyně je zrádkyně Ruska a agentka Západu, tvrdí distancované atletky

Atletka Kristina Ugarovová na tiskové konferenci v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atletka Kristina Ugarovová na tiskové konferenci v Moskvě. | foto: Reuters

MOSKVA Dvě ruské atletky, pro něž světová antidopingová asociace navrhuje doživotní zákazy činnosti kvůli požívání zakázaných látek, se hodlají bránit soudní cestou. Kristina Ugarovová a Tatyana Myazinová hrozí žalobou jak na německou televizi ARD, která svým dokumentem skandál ruské atletiky vloni v prosinci odstartovala, tak kolegyni Julii Stěpanovovou, jež v případu figuruje jako korunní svědkyně.

„Jsme oběťmi pomlouvačné kampaně, nikdy jsme zakázané látky nebraly,“ uvedla na tiskové konferenci v Moskvě běžkyně na 800 metrů Myazinová.

Její rozhovor právě s Ugarovovou, v němž se podle ARD měly bavit o použití steroidů a také o tom, že Myazinová zaplatila 50 000 rublů (téměř 20 000 korun) za zamaskování svých pozitivních dopingových nálezů, byl zachycen na tajných nahrávkách, které televizi poskytla bývalá běžkyně Stěpanovová spolu s manželem Vitalijem, bývalým pracovníkem ruské antidopingové agentury RUSADA.

Moskevské sídlo Ruského olympijského výboru.
Tatyana Myazinová je jednou z atletek, které chystají žalobu na německou...

Sama Stěpanovová, bronzová medailistka z halového mistrovství Evropy na 800 metrů v roce 2011, přitom před dvěma lety dostala dvouletý distanc kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu. Nyní na ni míří žaloba bývalých kolegyň z reprezentace.

Co také zaznělo na tiskové konferenci v Moskvě:

“Naši kolegové z ruské atletiky nás obviňují, že kvůli našim prohřeškům nemohou závodit. To ale není správné, protože v této situaci může skončit kdokoliv,“ řekla na tiskové konferenci v Moskvě Kristina Ugarovová.

„Pro ostatní státy je jedno, koho viní. Touží pouze po tom, ukázat na co nejvíce lidí spojených s dopingovou aférou, a nedávají jim šanci hájit se,“ řekla atletka.

„Je to podivný příběh - pokusit se vyloučit celou zemi, řekl právník Ivan Melnikov. „Pro mne je to diskriminace, z historie bohužel známe víc případů, kdy se k nám jiná země chovala nedbale, a víme, jak to dopadlo,“ řekl mnohoznačně.

„Náš rozhovor nebyl o dopingu, ale vitamínech“ tvrdí Myazinová o zvukové nahrávce zveřejněné v dokumentu televize ARD, který aféru rozpoutal. Alexandr Karabanov, právník obviněných atletek, se nechal slyšet, že jeho klientky jsou připraveny hnát Stěpanovovou i ARD před ruský soud kvůli nactiutrhačné kampani a lživým prohlášením.

„Stěpanovová je agentkou západních tajných služeb, která má za úkol škodit ruské atletice. Je to zrádkyně,“ řekl dokonce Karabanov. „S manželem žili dlouho v Americe. Jak je možné, že jedna žena z ničeho nic jde a obviní celou zemi?“ vznesl řečnickou otázku obhájce.

Bývalá atletka Stěpanovová čelí kvůli svému svědectví v dopingové aféře velké kritice ze strany ruských sportovců a podle médií se před tlakem okolí skrývá na neznámém místě v zahraničí.

Maratonec porušil zákaz činnosti

Světová atletická federace IAAF minulý týden dočasně vyloučila Rusko ze všech atletických soutěží na doporučení světové antidopingové asociace WADA. Její vyšetřování odhalilo státem řízený systém dopingu v ruské atletice a rozsáhlou korupci, která měla pozitivní testy atletů maskovat. V moskevské antidopingové laboratoři mělo také docházet k ničení odebraných vzorků.

Pětici atletů včetně olympijské vítězky na 800 metrů z Londýna 2012 Marii Savinovové a bronzové medailistce z téhož závodu Jekatěrině Poistogovové, čtyřem trenérům a jednomu lékaři pak WADA doporučila doživotně zastavit činnost.

Ruští atleti určitě přijdou o halové mistrovství světa v americkém Portlandu, protože rada IAAF zasedne až po skončení šampionátu 27. března. Předseda IAAF Sebastian Coe požaduje po Rusku splnění řady reformních bodů. „Jen pokud vše dodrží, bude možné uvažovat o jejich návratu na atletické soutěže včetně olympiády v Riu,“ řekl Coe.

O tom, jak vážně berou někteří ruští atleti zákaz startu v soutěžích, svědčí případ manžela Ugarovové, maratonce Viktora Ugarova. Ten se minulou sobotu zúčastnil maratonu v japonské Kanazawě a dokonce zvítězil, jeho výsledek byl ale zpětně anulován. Za porušení zákazu IAAF mu hrozí distanc až na čtyři roky.