Nečekaným vítězem Velké ceny Itálie formule 1 se stal Pierre Gasly.

Nečekaným vítězem Velké ceny Itálie formule 1 se stal Pierre Gasly. | foto: Reuters

Divoký závod, nečekaný vítěz. Gasly slavní první triumf v F1, Hamilton po penalizaci dojel sedmý

•   17:13aktualizováno  18:00
Monza - Nečekaným vítězem Velké ceny Itálie formule 1 se stal Pierre Gasly. Francouzský pilot stáje Alpha Tauri si na okruhu v Monze připsal první vítězství v kariéře. Na druhém místě dojel Carlos Sainz z McLarenu a třetí byl Lance Stroll z Racing Pointu.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monze:

1. Gasly (Fr./Alpha Tauri) 1:47:06,056, 2. Sainz (Šp./McLaren) -0,415, 3. Stroll (Kan./Racing Point) -3,358, 4. Norris (Brit./McLaren) -6,000, 5. Bottas (Fin./Mercedes) -7,108, 6. Ricciardo (Austr./Renault) -8,391, 7. Hamilton (Brit./Mercedes) -17,245, 8. Ocon (Fr./Renault) -18,691, 9. Kvjat (Rus./Alpha Tauri) -22,208, 10. Pérez (Mex./Racing Point) -23,224.

Nejrychlejší kolo: Hamilton.

Průběžné pořadí MS (po 8 ze 17 závodů): 1. Hamilton 164 b., 2. Bottas 117, 3. Verstappen (Niz./Red Bull) 110, 4. Stroll 57, 5. Norris 57, 6. Albon (Thaj./Red Bull) 48.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 281, 2. Red Bull 158, 3. McLaren 98, 4. Racing Point 82, 5. Renault 71, 6. Ferrari 61, 7. Alpha Tauri 47, 8. Alfa Romeo 2, 9. Haas 1.

K překvapivým stupňům vítězů přispěl slabší den Mercedesu, který v osmém závodě sezony teprve podruhé nevyhrál. Poprvé jeho nadvládu narušil v Silverstonu Max Verstappen z Red Bullu.Valtteri Bottas po špatném startu dojel pátý a šestinásobný mistr světa Lewis Hamilton po desetisekundovém trestu za nepovolenou zastávku v boxech sedmý.

Přitom se zdálo, že Hamilton směřuje za dalším bezproblémovým vítězstvím. Jenže poté Kevin Magnussen z Haasu kvůli technickým problémům odstavil vůz před vjezdem do depa a obhájce titulu po zavedení zpomalovacího vozu přišel o dvanáctisekundový náskok.

Hamilton využil safety caru k výměně pneumatik, jenže boxová ulička byla kvůli odstraňování Magnussenova vozu uzavřena a pilot Mercedesu dostal za porušení pravidel desetisekundovou penalizaci. Stejný trest obdržel Antonio Giovinazzi z Alfy Romeo.

Závod byl poté přerušen po ošklivě vypadající nehodě Charlese Leclerca z Ferrari, který sice z havárie vyvázl bez zranění, ale završil trápení italské stáje na domácí půdě. Už v šestém kole totiž selhaly brzdy vozu Sebastiana Vettela a čtyřnásobný mistr světa po dojetí do boxů ze závodu odstoupil.

Hamilton si po restartu z pevných pozic okamžitě odjel odpykat trest do boxů a do nečekaného vedení se dostal Gasly. Čtyřiadvacetiletý pilot první pozici udržel až do konce. Do poslední chvíle dotírajícího Sainze, pro kterého bylo druhé místo také životním výsledkem, porazil o čtyři desetiny.

Gaslyho dosavadním maximem bylo druhé místo v loňské Velké ceně Brazílie. Nyní se stal prvním francouzským vítězem ve formuli 1 od triumfu Oliviera Panise v Monaku v roce 1996. Nejlepším výsledkem Gaslyho v tomto ročníku byla dvě sedmá místa z Rakouska a Silverstonu.

Hamilton, který usiloval o 90. triumf v kariéře a přiblížení se rekordu Michaela Schumachera na rozdíl jediného vítězství, i nadále s přehledem vede průběžné pořadí se ziskem 164 bodů. Na druhé místo poskočil Bottas (117), na třetí místo se 110 body klesl Verstappen.