Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Djokovič slavil londýnský triumf: žvýkal trávu

Davis Cup

  21:50
LONDÝN - Slavný Björn Borg klesl na kolena, Pat Cash vyšplhal do hlediště za svými nejbližšími a Novak Djokovič oslavil první wimbledonský triumf tím, že žvýkal trávu. Srbský tenista po dnešním triumfu ve finále nad Rafaelem Nadalem v rámci oslav životního úspěchu mimo jiné vytrhl trs trávy a zelený londýnský pažit ochutnal.

Novak Djokovič se raduje z vítězství foto: Reuters

"Cítil jsem se jako zvíře. Chtěl jsem vědět, jak chutná. A chutná dobře," smál se Djokovič. "Přišlo to spontánně, neměl jsem to v plánu, ale nevěděl jsem co udělat se svým nadšením," řekl Srb, největší bavič mezi tenisty, který například loni po triumfu v Davis Cupu inicioval, že se všichni hráči týmu přímo na dvorci ostříhali dohola.

Jeho neočekávaný kousek sledovalo patnáct tisíc fanoušků v hledišti, mezi kterými nechyběli všichni jeho blízcí, ale také například srbský prezident Boris Tadič. Djokovič si v rámci oslavy vítězství radostně zakřičel a naházel tři rakety mezi diváky. "Pro tohle jsem byl zrozen. Je to neuvěřitelný pocit, na který nezapomenu, protože Wimbledon byl první turnaj, který jsem v životě viděl," řekl tenista.

O FINÁLE WIMBLEDONU ČTĚTE VÍCE

Bez ohledu na výsledek finále měl Djokovič jisté, že se stane poprvé světovou jedničkou a výhrou nad loučícím se prvním hráčem světa Nadalem svůj nástup na trůn ještě zvýraznil. "Během tří dnů jsem dosáhl na oba celoživotní cíle, o kterých jsem snil. Je to nádherný, nepopsatelný pocit a nejkrásnější dny kariéry," rozplýval se.

"Prohrál jsem proto, že jsem hrál proti aktuálně nejlepšímu hráči světa," sklonil se Nadal před Djokovičovým uměním. Pyšná Srbova matka Dijana po synově triumfu prohlásila, že nyní nastává Djokovičova éra. "Teď to bude Novak a Novak, uvidíte," řekla Dijana Djokovičová, že skončila vláda Nadala i Švýcara Rogera Federera.

Djokovič opakoval, jak nádherné prožívá tenisové momenty a jak si na kurtu užíval oslavy při pohledu do lóže. "Viděl jsem tam dvacet lidí, těch nejbližších, a mohl se s nimi radovat z výhry ve Wimbledonu. Ta zkušenost je fantastická," řekl.

Jedním z hlavních mužů, kteří stojí za Djokovičovým vzestupem, je od roku 2006 kouč Marián Vajda. Slovák podobně jako jeho svěřenec jen těžko popisoval, co cítí. "Není dostatek superlativů, kterými bych vyjádřil, jak letos kraluje. Jen to ukazuje, že děláme dobrou práci, což musíme oslavit a obdivovat, co dokázal," řekl Vajda.

Podle Vajdy se Djokovič nejvíce zlepšil na servisu. Na začátku roku 2010 měl s podáním problémy, tehdy s ním spolupracoval i Američan Todd Martin, ale po jeho odchodu se vrátil ke starým zvyklostem a servis výrazně zdokonalil. "Teď ušetří hodně sil, protože si podání vyhrává snadněji, což je nejdůležitější," uvedl Vajda.

"Taky se Novak naučil porážet velké hráče. Ví jak se na ně připravit, jak se vypořádat s tlakem okolí a zlepšil kondici, aby vydržel pětisetové zápasy. Ale s těmi souvisí i to podání, kterým si mnohem více pomáhá," konstatoval Vajda.

Autor:

Mohlo by vás zajímat