Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Djokovič týmu jenom škodil. Vztekal se zbytečně, tvrdí Češi

Davis Cup: Srbsko - Česko (Radek Štěpánek, vlevo, a Tomáš Berdych) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davis Cup: Srbsko - Česko (Radek Štěpánek, vlevo, a Tomáš Berdych) | foto: ČTK

BĚLEHRAD Zařazení Novaka Djokoviče do páru s Nenadem Zimonjičem označil český kapitán Jaroslav Navrátil za jeden z důvodů vítězství Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha v dnešní čtyřhře.

Soupeř nepůsobil jako tým a Češi díky tomu vedou v Bělehradu nad domácím Srbskem 2:1 na zápasy. Jeden bod je dělí od prosincového finále. "Viděli jsme, že kromě první sady si jejich hráči nerozuměli, nebyli sehraní. Djokovič byl až moc nervózní a trošku to neunesl," poukázal Navrátil na fakt, že srbská dvojice nepůsobila na kurtu "deblově", ale jako dva samostatní hráči. 

"A druhým důvodem byl výborný výkon kluků. Vyhrát v Srbsku těžký debl a po prohrané první sadě 6:1, 6:4 a 6:1, tak to si myslím, že je neskutečný klacek," konstatoval český kapitán.

Čtěte také

Štěpánek s Berdychem souhlasili, že druhý hráč světa Djokovič působil na kurtu přemotivovaně. Navíc neudržel nervy na uzdě a podobně jako ve finále US Open rozmlátil vzteky rakety. "Jeho chování na kurtu mě překvapilo," řekl Berdych. "On tomu Zimonjičovi z toho nijak nepomohl a sami se v tom vařili. Výsledek byl vyústěním," doplnil český tenista.

Češi sázeli na vítězný duch svého páru, který vyhrál sedm z osmi zápasů. "Od začátku jsme tak dýchali," řekl Štěpánek. "Hráli jsme jako tým a ne jako dva hráči na jedné straně dvorce. Atmosféra na kurtu byla úžasná a moc nám pomohli fanoušci. Je jich tam stovka a jsme neskutečně rádi, že je máme. Jsou neoficiálním členem týmu a strašně moc nám pomáhají proti přesile," děkoval Berdych.

Podporu skromného, ale hlučného českého tábora velmi dobře vnímali, naproti tomu se nenechali rozhodit nesportovním chováním domácích. Ti pískali a hlučeli při podání českých hráčů, ale bez úspěchu. Za celý zápas si prohrál servis jen jednou Berdych. "Jsme schopni tu atmosféru nevnímat, soustředit se na to, co máme," řekl Štěpánek. "Soustředili jsme se na to, co v nás je. Tím jsme je deptali, neukázali jim žádnou emoci kromě té pozitivní a zápasu jsme dominovali," pokračoval.

Pro Berdycha může být výhra v deblu velkou vzpruhou pro další dvouhru. V pátek prohrál po nevýrazném výkonu s Jankem Tipsarevičem a nyní bude bojovat s Djokovičem v prvním nedělním duelu. "Je úžasné, že se mi ten páteční zápas tímhle podařilo rychle vyhnat. Fakt jsme hráli skvěle týmově, opravdu jsme se dobře doplňovali," řekl Berdych a poděkoval Štěpánkovi, že ho na začátku držel.

"Přejeli jsme je víceméně na plné čáře. To je to nejlepší možné povzbuzení do dalšího singlu. Pro mě je to ta nejpříjemnější situace, v jaký můžu nastupovat. Nemám co ztratit, budu se snažit užít si to a třeba přinést hned ten první bod," pronesl Berdych.

Před nedělními zápasy tenisté nemluvili o nutnosti krotit emoce z blížícího se finále. "Na emoce není čas, je potřeba si co nejvíc odpočinout, aby šli na závěrečné dvouhry dva odpočatí hráči. Emoce můžou propuknout, až bude konec. A aby byl dobrej, o to se musíme poprat. Musíme zůstat takhle naladěni a snažit se urvat ten třetí bod," řekl Štěpánek.

Myslet na předvánoční "zájezd" do Paříže na finále proti Francii zatím tenisté považují za předčasné. "Teď jsme v Bělehradu. To je to jediný, co nás zajímá. Uvidíme až zítra večer," konstatoval Štěpánek.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...