Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
20. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Do cíle autobusem, vyměnit startovní číslo. Muž hledá podvodníky při maratonech

Keňan Geoffrey Kirui, vítěz bostonského maratonu 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Keňan Geoffrey Kirui, vítěz bostonského maratonu 2017. | foto: Reuters

PRAHA Možná to znáte. Váš známý nebo kamarád se na sociálních sítích pyšní fotkami z běžeckého tréninku, sdílí informace o své trase a raduje se, jaké dělá pokroky. Pak zveřejní šťastné fotky ze závodu, kde si výrazně překonal osobní rekord. Pokud se vám jeho progres zdá podezřelý, kontaktujte Dereka Murphyho - chytače běžeckých podvodníků.

Tenhle chlapík má schopnost zaměřit, prověřit a následně vyřadit podvodníka z běžeckého závodu, i když sedí u počítače u sebe doma v Cincinnati.

Předvedl to třeba během newyorského maratonu v roce 2016. Jistá americká dívka Cindy celé měsíce před závodem na Instagramu zveřejňovala detailní fotodokumentaci své přípravy - výsledky tréninků, běžeckou výživu, oblečení, které při běhu používá. Vše doprovázela motivačními hesly.

Po skončení slavného maratonu se pak Cindy na téže sociální síti pochlubila fotkou s pamětní medailí a popiskem „Dnes jsem tam nechala srdce. Všechny tréninky se vyplatily a já se kvalifikovala na bostonský maraton!“ a informací, že limit v New Yorku splnila díky času 3:17,29.

Reportáž o Dereku Murphym si můžete prohlédnout zde:


Problémem bylo, že se zpráva o Cindy a jejím parádním výkonu donesla k Dereku Murphymu, jakémusi „strážci čistoty“ bostonského maratonu.

Ten se na dívčin výkon podíval zblízka a zjistil nemilé věci: Cindy newyorský maraton vůbec neběžela, s jejím startovním číslem v čase 3:17,29 proběhl cílem mladý muž atletické postavy. Murphy svůj objev nahlásil pořadatelům závodu a Cindy byla zpětně diskvalifikována. Na Instagram už žádnou motivační zprávu nedala.

Letošní ročník? Murphy zatím odhalil 15 podvodníků

Derek Murphy je šestačtyřicetiletý obchodní analytik a bývalý maratonec z Ohia, jenž od roku 2015 provozuje web Marathonivestigation, kde zkoumá a zveřejňuje podezřelé běžecké výsledky. Jaká je jeho metoda? „Neexistují žádné fotky, na nichž Cindy běží závod. Naopak jsem našel fotku chlápka, co běží s jejím číslem. Zbývalo dokázat, že to není fotomontáž, ale její skutečné číslo,“ uvedl k případu Murphy.

Jako při těsném finiši rozhodla i nyní cílová fotografie. I na ní byl muž s číslem, jímž se na Instagramu před závodem chlubila Cindy. Čas závodníka s tímto číslem byl o vteřinu pomalejší než čas, o jakém psala Cindy. A jelikož na fotografii, která v oficiálních výsledcích doprovází výkon každého běžce, nikde okolo v okruhu jedné vteřiny Cindy nebyla, podvod byl potvrzen.

„Naštěstí byla pak diskvalifikována. Tohle je případ, na který bych nepřišel, dokud by nedoběhla maraton v Bostonu. Nyní již vím, že v databázi žádný předchozí maraton nemá a že její časy v půlmaratonu jsou přes dvě hodiny. Stěží by tak byla schopná maratonu za 3:17,29,“ řekl Murphy.

Kvalifikovat se na prestižní bostonský maraton není samozřejmostí, mezi desítkami tisíc běžců jsou vedle profesionálu jen ti nejlepší amatéři, kteří splní limity. Touha po tom, předvést se kolegům či přátelům, žene amatérské sportovce k podvádění.

Nejčastěji Murphy podvodníka odhalí porovnáváním mezičasů. Když první kolo závodník běží za 12:08, druhé za 14:23, v třetím mezičas nemá a čtvrté zvládne za 8:30, je to podezřelé. „Když výsledky vykazují výrazné a většinou nemožné zlepšení, zkoumám cílové fotky. Běžci, kteří vynechávají úseky trati, se často objevují jen na startovní a cílové fotografii,“ říká Murphy v reportáži televize NBC.

Hendikepovaný běžec Jose Sanchez protíná cíl bostonského maratonu.
Momentka ze 121. bostonského maratonu.

Závodníci, kteří proběhnou jeden dva mezičasy, pak si zajdou na kafe a do cíle dojedou MHD, se podle Murphyho vypátrají nejsnadněji. Horší je to s těmi, kteří vyměňují startovní čísla. „Prostě někomu lepšímu řeknou ‚uběhl bys za mě kvalifikační limit‘?“ říká Murphy.

Za dva roky své činnosti, jejímž smyslem je „identifikovat nepřesné výsledky a závody očistit, jak jen to je možné“, se stal Derek Murphy známou personou, jeho blog navštívilo přes 2,4 milionu lidí, z nichž stovky mu hlásí podezřelé případy z dálkových běhů po celé Americe. Zatím na základě tipů odhalil víc než 225 podvodníků na padesáti závodech.

Murphy byl ve střehu i před a během letošního bostonského maratonu, jehož 121. ročník se konal v pondělí. Bostonská atletická asociace díky jeho práci ještě před startovním výstřelem vyloučila ze závodu 15 běžců.

„V příštích dnech toho zveřejním mnohem víc. Jsem si jistý, že podvodů k nahlášení bude dost,“ napsal den po skončení letošního ročníku bostonského maratonu hlídací pes jeho čistoty Derek Murphy.

Rose Ruizová: do cíle tramvají?

Nejznámějším podvodníkem v historii bostonského maratonu je bezpochyby Američanka Rosie Ruizová. Ta se v roce 1980 vynořila z davu asi kilometr před cílem a zvítězila, i když ji nikdo před tím na trati neviděl. Moment, kdy se zjevila na trati, není zachycen, její vítězství však bylo ihned zpochybňováno, nebyla totiž ani na jednom mezičase.

I když Ruizová sama podvod nikdy nepřiznala, byla později diskvalifikována.

Bostonská podvodnice Rosie Ruizová:

Fáma o tom, že Ruizová do cíle jela tramvají, se sice nepotvrdila, svědci ji však spatřili o několik měsíců dříve během maratonu v New Yorku, jak v závodnickém úboru a se startovním číslem cestuje metrem. Díky výbornému času v New Yorku se kvalifikovala právě na maraton do Bostonu.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...