Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do dějiště her odletěli další Češi, vyprovodil je ministr Stropnický

Sport

  10:40
V úterý ráno odletěla do dějiště zimních olympijských her další část české výpravy. Sportovce na cestě do Soči vyprovázel ministr obrany Martin Stropnický. Na palubě druhého speciálu byli také medailisté z Vancouveru, lyžaři Lukáš Bauer a Šárka Strachová, která na zahájení ponese českou vlajku.

Ministr obrany Martin Stropnický se loučí se Šárkou Strachovou před odletem do Soči foto: ČTK

Ještě za tmy přijížděli čeští olympionici do areálu vojenského letiště v pražských Kbelích. Ale překvapivě většinou nevypadali unaveně. Vlajkonoška Strachová měla problém spíš s balením. "Trvalo mi to docela dlouho, protože je těžké vtěstnat všechny věci do těch dvou zavazadel," vysvětlila.

Do Soči vyráží bez obav. Naopak je natěšená na slavnostní ceremoniál. "Těším se moc, je to velká čest a radost. Pro mě to bude dvojitá premiéra, ani na zahájení jsem ještě nebyla. Bude to moje třetí olympiáda a zároveň poslední. Takže to mám to se vším všudy," řekla Strachová.

Dříve tvrdila, že bude na roli vlajkonošky trénovat. Třeba i s prostěradlem. "To byla spíš taková legrace. Myslím, že to zvládnu, stačí když si to vyzkouším při tom čekání. Určitě to bude hodně silný zážitek, doufám, že tam přidám i ty sportovní ze svahu."

Naděje pro Soči

Strachová před čtyřmi lety - ještě s divčím jménem Záhrobská - získala bronzovou medaili ve slalomu. Nyní se 28letá závodnice vrací do špičky po odstranění nádoru na mozku.

Na svou poslední olympiádu zřejmě pojede i zkušený běžec Bauer, další držitel bronzu z Vancouveru. "Už jsem to několikrát slyšel, ale nechal bych to otevřený," usmál se. Z rozhovoru s novináři pak odešel za ministrem obrany Stropnickým, který ho chtěl jako závodníka armádního klubu vyprovodit a popřát hodně štěstí.

"Pozdravím se tady i s ostatními sportovci. Říkal jsem jim, ať si z olympiády odvezou dobrý pocit. I když vím, že medaile jsou značkou úspěchu, rád bych, aby měli krásný zážitek na celý život, aby si tam třeba našli kamarády," řekl politik.

Bobistě Dominik Suchý, Jan Vrba a Michal Vacek ukazují olympijské tetování

Jako ministr obrany i jako bývalý diplomat vnímá teroristické hrozby i vyhrocenou situaci ohledně dodržování lidských práv v Rusku a s tím spojené protesty.

"Ale s olympioniky jsem o tom nemluvil. Nechci jim kazit odjezd. Myslím, že Rusové jako pořadatelé udělají maximum, aby bylo všechno v pořádku. Drobná opatrnost a pozornost je ale bohužel na místě," upozornil Stropnický.

Na protest proti postojům ruského vlády a prezidenta Putina mnozí politici do Soči nepojedou. Co Stropnický? "Těžká otázka. Dostal jsem to pozvání, bral jsem to při vší úctě za absolutně nemožné. Musím tady pracovat a ne se tady těšit z toho, že budu fandit na tribuně. Ale měl bych s tím docela problém."

Na dálku bude fandit všem sportovcům. "Ale hlavně těm, kteří mají poslední šanci na nějaký úspěch. A pak rychlobruslařce Sáblíkové. Mrzí mě, že odešla z Dukly. To byla chybka," usmál se ministr. Stropnický tipuje, že se Češi vrátí domů se čtyřmi medailemi.

Jedním z možných kandidátů je i lyžař Ondřej Bank. Jaký je jeho trumf? "Dobrá nálada, ostatní tam budou hodně chtít. Já tam jedu s tím, že jsem rád, že lyžuju, jsem na olympiádě a můžu překvapit."

Do Soči podobně jako jeho kolegové cestuje se smíšenými pocity. "Obavy úplně nemám, i když to příjemný není. Snad to tam pro nikoho nedopadne špatně," přeje si Bank.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat