Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do finále postoupily čtyři české lodě, Hradilek až po protestu

Sport

  18:32
PRAHA - Čtyři české lodě postoupily dnes do finále na mistrovství světě ve vodním slalomu v Troji. O medaile budou bojovat kanoisté Stanislav Ježek a Michal Jáně a kajakáři Jiří Prskavec a Vavřinec Hradilek. Ten si prožil ale pořádně horkou chvilku, protož do finále se dostal až po úspěšném protestu proti padesátisekundové penalizaci na šestnácté protivodné brance.

Vavřinec Hradilek foto: ČTK

Ježek byl třetí, porazili ho o 1,06 sekundy nejrychlejší Němec Sideris Tasiadis a také druhý Francouz Denis Gargaud-Chaund, který byl lepší než český závodník o 66 setin. Šampionát už skončil pro Slováka Michala Martikána, dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa se do finálové desítky nevešel.

Štěstí měl desátý Michal Jáně, který rovněž pojede v sobotu o medaile, naopak smolný den si v pátek třináctého prožil Vítězslav Gebas, který byl hned za ním a postup ho minul o jedno místo o necelou sekundu.

Hradilek měl slzy v očích, když projel cílem a uviděl, že má trest za neprojetou branku. Více než patnáct minut prožíval emocionální vypětí, než přišla zpráva od jury, že protest české výpravy byl úspěšný. "Motal jsem se tam, nepovedlo se mi to. Ale nic jsem netušil," hlesl v cíli stříbrný olympijský medailista. "Jsem strašně smutný," povídal ještě před úspěšným protestem. "Asi si budu muset dát panáka," prohlásil, když už věděl, že pojede finále.

Ježek předvedl na náročné trati výbornou jízdu, v jejímž závěru mu ale trochu docházely síly. "Dole jsem tam blbě najel jednu kombinaci, ale přiznám se, že jsem také neměl už moc sil," řekl jeden z hlavních organizátorů šampionátu, který v Praze na MS v roce 2006 vybojoval bronz.

Trať měla sice stejný počet branek jako v kvalifikaci, ale stavitel trati, olympijský vítěz ze Sydney 2000 Thomas Schmidt z Německa, připravil jízdu z jedné strany na druhou a kanoisté byli na trati o patnáct sekund déle. "Bylo to na konci hodně znát," uznal Ježek.

Zklamáním skončilo semifinále pro slovenského favorita Michala Martikána, který měl jeden dotek a figuroval na čtrnácté pozici právě vinou dvousekundové penalizace, která ho připravila o účast ve finále. Slovenský tým protestoval, ale Martikánovi byla naopak připsána ještě další penalizace a dvojnásobný olympijský vítěz tak odjede z Prahy s konečnou 18. pozicí.