19. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Do Prahy míří ‚zachránce baseballu v USA‘. Legendární Cal Ripken bude trénovat malé děti

Cal Ripken jr. strávil většinu své kariéry v dresu Baltimore Orioles. Jeho dres... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cal Ripken jr. strávil většinu své kariéry v dresu Baltimore Orioles. Jeho dres... | foto: Česká baseballová asociace

PRAHA Člen baseballové síně slávy, vítěz Světové série, rekordman v počtu odehraných utkání za sebou bez vystřídání. Do Prahy v sobotu přiletí americká baseballová legenda Cal Ripken jr. Muž zvaný „Iron Man“, neboli „Ocelový muž“, jehož mnozí považují za zachránce nejvyšší americké soutěže Major League Baseball, bude v Česku trénovat malé děti.

V baseballovém světě mu říkají „Iron Man“, neboli „Ocelový muž“. Tuto přezdívku si sedmapadesátiletý rodák z Marylandu vysloužil díky své nezdolnosti a pracovitosti. Žádný jiný hráč totiž v nejslavnější baseballové soutěži neodehrál více zápasů v řadě, aniž by byl vystřídán.

Mezi lety 1982 až 1998 nastoupil Cal Ripken jr. k těžko uvěřitelným 2632 utkáním za sebou (jen v základní části odehrají baseballisté ročně 154 utkání). O jak výjimečný počin se jedná, ilustruje i skutečnost, že ve zmiňovaném období se v celé lize zranilo více než pět tisíc hráčů.

Během své dvacetileté profesionální kariéry, kterou spojil převážně s týmem Baltimore Orioles, se dostal Ripken celkem devatenáctkrát do výběru pro Utkání hvězd MLB, dvakrát se stal jejím nejužitečnějším hráčem. V roce 1983 se v dresu Baltimoru radoval i z vítězství ve Světové sérii (finále play-off MLB). Klub pak číslo 8, které Ripken nosíval, v roce 2001 po jeho konci slavnostně vyřadil.

2130. Takový rekord v počtu v řadě odehraných utkání bez vystřídání držel přes...
Cal Ripken jr. (vpravo) během zápasu na stadionu Yankees v roce 1996.

Ripkenova cesta za rekordem je mnohými považována za záchranu baseballu v USA. V roce 1995, kdy zaznamenal své rekordní utkání, tomu totiž bylo necelých rok poté, co se kvůli stávce hráčů poprvé v historii neodehrála Světová série. Řada fanoušků se v té době chtěla k tomuto sportu otočit zády

„Ripken je jednou z největších baseballových ikon, proslul svým vztahem k tomuto sportu. Zároveň byl legendární spojkou pálící až za plot. On změnil pohled na tento defenzivní post,“ vítá Američanovu návštěvu předseda České baseballové asociace (ČBA) Petr Ditrich. „Jeho pobyt velmi pomůže růstu baseballu u nás.“

Propagace baseballu i trénink dětí

Cal Ripken během téměř týdenního pobytu v Česku, jenž je součástí projektů MLB popularizující baseball mezi mladými hráči a trenéry po celém světě, zavítá na mládežnické turnaje v Plzni, Praze a Brně. Čeká ho zde také řada veřejných diskuzí a tréninků dětí, které jako kouč povede.

Cal Ripken jr. (vpravo) se připravuje na pálku, snímek z roku 1993.

Cal Ripken jr. (vpravo) se připravuje na pálku, snímek z roku 1993.

“Toto bude úžasná cesta a jsem velmi poctěn, že budu mít příležitost předvést dětem sport, který miluji, a zároveň se seznámit s kulturou a historií České republiky. Těším se na řadu nových setkání a na příležitost prozkoumat další možnosti, jak pomoci propagovat baseball na mezinárodní scéně,” komentuje Ripken.

„S jeho návštěvou propojujeme další naše projekty. Připravujeme putovní výstavu prezentující historii českého baseballu a vliv USA na rozvoj tohoto sportu v České republice. Překlad a prodej dětské knihy Horká hlava o baseballu. Prodej bude zahájen v souvislosti s příjezdem Cal Ripkena,“ doplňuje šéf ČBA Ditrich.

Pro Ripkena to bude čtvrtá mezinárodní cesta tohoto typu, v minulosti již navštívil Čínu, Japonsko a Nikaraguu.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz