Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Dobrá zpráva pro sport. Kluby ušetří, nově mohou používat rychlejší a levnější antigenní testy

Domovy pro seniory obdržely rychlotesty na koronavirus a okamžitě začaly s testováním. Jedním z nich je i Centrum pro seniory Clementas. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Profesionální sportovní kluby výrazně ušetří za pravidelné testy na koronavirus. Mohou místo PCR testů používat levnější a rychlejší antigenní testy. Informoval o tom předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, který dnes o podmínkách pro sport debatoval s ministrem zdravotnictví Janem Blatným a premiérem Andrejem Babišem.
  14:12

Zatím přinesl dobrou zprávu pro profesionální sport. Zatímco PCR testy stojí kolem 1800 korun za kus, antigenní test přijde na zhruba 150 korun. „Úspora pro všechny sportovní kluby 80 procent nákladů, za sezonu v řádech milionů,“ uvedl Hnilička na twitteru. Antigenní testování je také mnohem flexibilnější, výsledek je známý do 15 minut.

V pondělí bude vláda projednávat možnost pravidelného antigenního testování amatérských sportovců. To by mohlo vést ke zmírnění opatření, která nyní zahrnují povinné roušky při sportovních aktivitách uvnitř a maximálně desetičlenné skupiny při organizovaném tréninku.

Antigenní testy nejsou tak citlivé jako PCR testy, ale jsou poměrně spolehlivé při odhalování osob s velkou virovou náloží, které jsou nakažlivé pro okolí.

Při zohlednění ceny a rychlosti jsou vhodné pro plošné testování. Vláda je poskytla pro plošné testování klientů i zaměstnanců v sociálních službách, od pátku se jimi budou moci nechat otestovat učitelé a před Vánoci je budou moci zdarma využít všichni občané Česka. Od toho si vláda slibuje bezpečnější návštěvy o svátcích, kdy se očekává, že se mladší lidé budou setkávat i s příbuznými z rizikových skupin.

Autor: