Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dohoda o konci výluky v NBA je v nedohlednu

Sport

  11:07
NEW YORK - Měsíc po vyhlášení výluky v basketbalové NBA nenastal ve snaze o dohodu mezi hráči a kluby žádný posun. V pondělí se obě strany v New Yorku poprvé sešly, po třech hodinách však společnou řeč nenalezly. Začátek sezony, původně plánovaný na 1. listopadu, je tak v nedohlednu. Na výsledky jednání čeká i český nováček v NBA Jan Veselý.

Česká naděje Jan Veselý zatím marně čeká na začátek NBA foto: Reuters

Komisionář soutěže David Stern před schůzkou vyjádřil přesvědčení, že by se věci mohly posunout kupředu. Když však jednání skončilo, optimismus z něj vyprchal. "Nejsem si jistý, do jaké míry jsou hráči ochotni podílet se na vyřešení situace. Mezi nimi a kluby je stále velmi široká názorová propast," řekl Stern novinářům.

Šéf hráčské asociace Derek Fisher však měl jiný pohled na věc. Hráči mají podle něj zájem vyslechnout si návrhy, které by hrozbu výluky na celou sezonu odvrátily, jenže majitelé nejsou ochotní slevit ze svých požadavků. "Zatím jsme na hony vzdáleni dohodě. Ale bez schůzek se dál nepohneme," řekl s tím, že další setkání by mělo být během srpna.

Kolektivní smlouva vypršela 1. července. Hlavními problémy k uzavření nové jsou způsob přerozdělení příjmů ve výši 4,3 miliardy dolarů, nastavení platového stropu nebo podmínky kontraktů. Dosud si hráči mezi sebe rozdělovali 57 procent, což však majitelé chtějí změnit, neboť to jejich kluby táhne ke dnu.

Při zatím poslední výluce v NBA v ročníku 1998/99 byla sezona zkrácena z 82 zápasů základní části na padesát.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat