Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Domluveno: Kreuziger nahradí v Astaně hvězdného Contadora

Tour de France

  19:02aktualizováno  22:41
PRAHA - Český cyklista Roman Kreuziger opouští italskou stál Liqiugas a na dva roky se upsal kazašské stáji Astana, kde by měl nahradil trojnásobného šampiona Tour de France Alberta Contadora. Kreuziger pozdě večer dohodu potvrdil na svých webových stránkách.

Český cyklista Roman Kreuziger (vlevo) při 16. etapě Tour de France foto: Bas CzerwinskiReuters

Čtyřiadvacetiletý český cyklista a bývalý juniorský mistr světa, který v posledních dvou letech skončil devátý v celkovém hodnocení Tour de France, po dlouhých jednáních opouští italskou stáj Liqiugas (za ní jezdí od roku 2006) a stěhuje se pro sezony 2011 a 2012 do kazašské stáje Astana. 

DÁLE ČTĚTE

V bohaté stáji podporované kazašským prezidentem, vládou i bohatými podnikateli země, by měl nahradil trojnásobného vítěze Tour de France, Španěla Alberta Contadora. Ten podepsal od příští sezony smlouvu v dánském Saxo Banku. O námluvách nejlepšího současného českého cyklisty s kazašským týmem sídlícím v Paříži se spekulovalo dva týdny, přestup byl dotažen až v pondělí.

"Mám radost, že jsme se s Romanem Kreuzigerem dohodli. Právě dokončujeme kontrakty, abychom velmi brzy předložili novou soupisku pro příští sezonu, která reprezentuje sílu a hrdost národních barev Kazachstánu," řekl na stránkách Astany šéf týmu a zároveň stále ještě aktivní jezdec Alexander Vinokurov. Kazašská hvězda, jejíž reputaci ale pošramotil pozitivní dopingový test na Tour de France 2007 a dvouletý trest, hodlá závodit ještě jeden rok.

Roman Kreuziger starší

"Je možné, že se dohodli, já ale zatím nic nevím, více budu vědět zítra, kdy jedu za Romanem do Itálie. Každopádně, případný přestup oznámí určitě oficiální cestou přes tiskovou zprávu."

A právě na spolupráci zkušeného šestatřicetiletého matadora, vítěze jedné etapy na letošní "staré dámě", s českým dravcem se těší všichni fanoušci nejvíce. "Může mu hodně pomoci," řekl v rozhovoru pro LN Lubor Tesař, bývalý profesionální cyklista. 

"Potřeboval jsem změnu. Nové lidi, novou motivaci. To všechno Astana splňuje. Jsem rád, že jsme se dohodli," uvedl Kreuziger pozdě večer na svém webu. "Liquigas na mě mel opci, takže za mě samozřejmě něco chtěl, ale s Astanou našly společnou řeč. Mně šlo v první řadě o sportovní růst a věřím, že v novém týmu půjdu nahoru," prohlásil nejlepší český jezdec, který se momentálně v Itálii chystá na Vueltu.

"Můj manažer Lombardi dospěl s Astanou k dohodě. V tuhle chvíli má smlouvu právník, aby ji zkontroloval, ale spíš jde o formalitu. Na všem jsme domluveni," dodal Kreuziger, vítěz závodu Kolem Švýcarska 2008, GP Romandie 2009 a Kolem Sardinie 2010. V Astaně se všichni již nyní těší, že sbírku úspěchů rozšíří v příštích letech v jejich dresu.