12. března 2008 13:09 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Doping na Euru ohlídají i krevní testy

VÍDEŇ  Razantnější postup proti dopingu se dotkne i fotbalového Eura. Hráči budou při finálovém turnaji, který se uskuteční v červnu v Rakousku a ve Švýcarsku, nejen odevzdávat moč, ale poprvé i krev.

Odběry se budou provádět nejen po utkáních, ale i při trénincích, a antidopingoví komisaři budou pátrat především po růstových hormonech, syntetickém hemoglobinu a manipulaci s krví, tedy takzvaném krevním dopingu.

To jsou hlavní body antidopingového programu, který dnes na úvod dvoudenního setkání zástupců fotbalových svazů všech 16 účastnických zemí ve Vídni prezentoval předseda Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini. Tyto body jsou také součástí takzvané antidopingové charty, kterou zástupci národních svazů včetně ČMFS dnes ve Vídni slavnostně podepsali.

Všechny týmy budou jednou testovány v přípravném období, kontrole se podrobí po deseti hráčích. Po každém zápasu mistrovství Evropy pak bude na dopingovou zkoušku vylosována čtveřice fotbalistů, celkem se tedy uskuteční téměř tři stovky testů.

Poprvé a také naposledy se dnes sešly delegace všech účastnických svazů. Při takzvaném workshopu budou vedle opatření proti dopingu projednány i další organizační otázky nadcházejícího šampionátu, například doprava, akreditace, tréninkové časy, ubytování před zápasy nebo lékařské zabezpečení.

V delegaci českého svazu jsou vedle předsedy Pavla Mokrého také jeho zástupci Vlastimil Košťál a Jaroslav Vacek, sekretář svazu Jaroslav Dudl, generální sekretář Rudolf Řepka, trenér národního týmu Karel Brückner, lékař Petr Krejčí, mluvčí Lukáš Tuček a také Miroslav Liba v roli svazového logistika.

Lidovky.cz