18. prosince 2014 12:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Stěpanovová: Na doping v atletice jsem upozornila už před dvěma lety, nikdo to neřešil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Dopingová kontrola v Soči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopingová kontrola v Soči. | foto: Reuters

FRANKFURT NAD MOHANEM/PRAHA V dopingovém skandálu ruských atletů se dostává pod tlak i Světová antidopingová agentura (WADA). Běžkyně na 800 metrů a korunní svědkyně Julia Stěpanovová zástupce agentury údajně informovala o systematickém dopingu v Rusku už na začátku roku 2013, nicméně WADA prý její obvinění důkladně nevyšetřovala.

Stěpanovová řekla německému listu Frankfurter Allgemeinen Zeitung (FAZ), že zaslala WADA dopis spolu se svým mužem Vitalijem, bývalým pracovníkem ruské antidopingové agentury RUSADA.

Popsala v něm zhruba to, co zopakovala v nedávném dokumentu v německé televizní stanici ARD - tedy systematický doping u ruských atletů a zakrývání pozitivních testů ze strany funkcionářů a s ním spojenou korupci.

Pracovníci WADA se poté s atletkou a jejím mužem sešli, nicméně případ prý prakticky neřešili. Dosud si ani nevyžádali veškeré důkazní materiály, které by jim mohli manželé Stěpanovovi předat.

ČTĚTE TAKÉ

Stěpanovová ještě pod dívčím jménem Rusanovová získala na osmistovce bronzovou medaili na halovém mistrovství Evropy 2011. V únoru roku 2013 nicméně dostala dvouletý distanc za nesrovnalosti ve svém biologickém pasu a o medaili i další výsledky přišla.

Informace zveřejněné v pořadu ARD už začala prošetřovat Mezinárodní atletická federace IAAF i WADA, jež poprvé ve své historii zřídila nezávislou komisi. Té bude předsedat bývalý dlouholetý prezident agentury Dick Pound.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.