Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doping z Tour de France 1998 UCI zpětně řešit nebude

Tour de France

  17:56
AIGLE - Cyklisté zapletení do dopingové aféry na Tour de France z roku 1998 se nemusejí obávat dodatečného disciplinárního řízení. Mezinárodní unie UCI tento krok vyloučila, protože testy podle ní nebyly provedeny v souladu s antidopingovým protokolem. Jezdců, kteří podle vyšetřovací komise francouzského Senátu užili EPO, bylo nejméně 18 včetně nejlepších dvou mužů konečného pořadí.

ilustrační foto foto: Reuters

"Dodatečné testy účastníků Tour de France 1998 provedla francouzská laboratoř pro vědecké účely a nesplňovaly standardy pro antidopingové analýzy. Také nebyly dodrženy zásady anonymity i dán předchozí souhlas jezdců, že slouží pro vědecké účely," uvedla dnes UCI v prohlášení ke kauze, kterou rozpoutalo středeční zveřejnění seznamu. Dalších 12 cyklistů na něm bylo označeno za podezřelé.

UCI také připomněla, že neexistují analýzy B-vzorků, což je nyní běžnou praxí. Proto výsledky vyšetřování Senátu nelze podle cyklistické unie brát za platný důkaz pro případné disciplinární řízení.

ČTĚTE TAKÉ

Senát zveřejnil jména údajných hříšníků po pětiměsíčním vyšetřování a na seznamu je řada hvězd z pelotonu z 90. let: například italský vítěz Tour Marco Pantani, který zemřel v roce 2004 po předávkování kokainem, celkově druhý Němec Jan Ullrich nebo bývalí mistři světa Mario Cipollini či Laurent Jalabert.

Mezi podezřelými figuruje i Stuart O'Grady, jenž letos absolvoval Tour de France už posedmnácté a dělí se o rekord s počtem účastí. Po zveřejnění zprávy Senátu se přiznal, že tehdy krevní doping EPO užil, což zničilo jeho pověst v rodné Austrálii.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat