5. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

TIME OUT LN: Kreuziger vs. UCI. Cyklistická unie si počíná podivně

Český cyklista Roman Kreuziger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český cyklista Roman Kreuziger | foto: ČTK

PRAHA Dlouhé roky se Mezinárodní cyklistická unie UCI chovala tak trochu jako pštros. Před problémy strkala hlavu do písku. A podle některých cyklistů dokonce kryla doping nejslavnějšího z nich – Lance Armstronga.

Podobným praktikám je podle všeho konec. Nové vedení UCI chce svůj sport od zakázaných látek očistit. Což je samozřejmě chvályhodné. Ale občas si počíná (minimálně v případě Romana Kreuzigera) podivně. 

Český závodník měl sice v biologickém pase odchylky, ty ale nikdy nepřekročily mezní hodnoty. Přesto je s Kreuzigerem jednáno, jako by měl pozitivní dopingový nález. Obě strany teď zřejmě čeká dlouhá právní bitva.

A UCI se nechová ani zrovna ohleduplně, když Kreuzigera nechala odcestovat do Polska a start mu zakázala až 21 hodin před závodem. „Nepochopitelné je to, jak UCI může zpětně změnit výklad pravidla, které platí od roku 2011, kdy byly zavedeny biologické pasy,“ brání se cyklistova stáj.

Kreuziger byl totiž údajně způsobilý závodit, ale po víkendovém obratu je vše jinak: „Zdá se, že trest je ukládán pouze za velmi přísných okolností.“

Zřejmě ani UCI neví, jak s celou situací naložit. A to prosím šéfuje světové cyklistice...

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky