Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dopingový expert: V očistu Rusů příliš nevěřím. Bez přiznání viny to nepůjde

Sport

  6:00
PRAHA - Už dva roky se táhne ruský dopingový skandál. Až nyní ale poprvé zaznělo od některého z vysokých ruských funkcionářů, že se v této zemi při dopingových zkouškách podvádělo.

Co si asi šuškají Isinbajevová a Putin? foto: ČTK/AP

Anna Anceliovičová, současná šéfka Ruské antidopingové kanceláře (RUSADA), se rozpovídala na toto téma ve velkém rozhovoru pro středeční NY Times. „Došlo ke spiknutí zaštítěnému institucemi,“ uvedla.

Zároveň ale i ona odmítla nařčení, že byl dopingový program řízen státem aže by oněm věděli nejvyšší představitelé země v čele s bývalým ministrem sportu Vitalijem Mutkem či ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Je to hodně podivné, aby Mutko nevěděl, co se děje na jeho úřadě. Tomu nevěřím,“ reagoval v rozhovoru pro LN a Lidovky.cz Jan Chlumský, vedoucí úseku dopingových kontrol a monitoringu Antidopingového výboru ČR.

Šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský.
Doping v Rusku, ilustrační foto.

Co říkáte na slova Anceliovičové o tom, že Rusko ohledně dopingu podvádělo?

Sice pozdě, ale přece jen. Mělo to přijít už před olympiádou v Riu – všechno by bylo rychlejší a jasnější.

V čem by to bylo jiné, pokud by promluvila už před Riem?

Pro všechny by to bylo pozitivní, byť by se Rusko nepustilo na olympiádu. K tomuto kroku se ale měl Mezinárodní olympijský výbor odhodlat tak jako tak. Že bylo chybou pustit Rusy do Ria, už se nyní jasně vidí a ví. S očistou ruského sportu se mohlo začít daleko dříve. Protože, co si budeme povídat, tvrdit, že o ničem nevěděli nejvyšší ruští sportovní funkcionáři včetně bývalého ministra sportu Vitalije Mutka, je hodně podivné. Zvlášť když další zdroje říkají, že vše řídilo právě jeho ministerstvo.

Věříte té možnosti, že by bývalý ministr sportu a nyní místopředseda ruské vlády pro sport, turistiku a mládež Vitalij Mutko opravdu o ničem nevěděl?

Zní to hodně nepravděpodobně. Aby kdekoliv na světě ministr nevěděl o tom, co dělají jeho podřízení v jeho úřadě, tomu nevěřím.

A tomu, že o ničem nevěděl Vladimir Putin, věříte?

To nebudu komentovat. To je na mě až moc vysoko.

Nemohou slova Anceliovičové právě Mutkovi přitížit?

Určitě mu přitíží, ale stejné to bylo také u Armstronga. Pod tíhou důkazů se holt člověk nakonec přizná. Tak to chodí.

Proč s těmito slovy přišla Anceliovičová až nyní?

Těžko říct, to je spíše otázka pro ni. Druhá McLarenova dopingová zpráva vyšla na začátku prosince, takže to lze brát jako bezprostřední reakci šéfky RUSADA právě na ni. Prostě už těch důkazů proti Rusům bylo tolik, že nešlo dál mlžit.

Může toto přiznání urychlit vrácení mezinárodní akreditace pro RUSADA?

Jde o první krok a předpoklad ktomu, aby se začalo Rusům opět věřit, že tam nekryjí doping, a aby akreditaci opravdu časem získali zpět. Podle mne to bez přiznání viny nejde. To je základ.

Neškodí Rusům fakt, že nový antidopingový program dostal na starost Vitalij Smirnov, jednaosmdesátiletý vysoký sportovní funkcionář a bývalý šéf ruského olympijského výboru, který sám mluvil otom, že „jsme udělali hodně chyb“?

Je fakt, že by to chtělo totálně novou, mladou a neposkvrněnou krev. Přece jen v tomto věku se na takové úrovni pracuje už hodně těžko. Možná jde ale jen o figurku a zmínění mladí, progresivní lidé pracují v jeho týmu. Každopádně nevím o tom, že by byl pan Smirnov někdy spojován snějakou antidopingovou funkcí.

Slova o nové krvi naplňuje právě Anceliovičová. Znáte ji?

Právě že vůbec. Doteď jsem její jméno neslyšel, nevím, co dříve dělala. Doufejme, že bude opravdu čistá, a hlavně že ji nebudou ovlivňovat lidé seshora. Pořád jsme v Rusku, kde je těžké vystoupit s vlastním programem či stanoviskem. Hodně lidí je zastrašováno nebo už nejsou naživu.

Z vašich odpovědí se dá vyčíst velká skepse. Věříte v ruskou očistu?

Moc ne, přiznávám. Bude to hodně, hodně těžké, aby se jim povedlo očistit se. Nevylučuji, že se tak v nějaké dohledné budoucnosti stane, ale je třeba, aby byly na Rusy jednotlivé sportovní federace přísné a tvrdé.

Když mluvíme o ruském dopingu, je tu stránka Fancy Bears, která naopak zveřejňuje různé dokumentace a mailové korespondence především zástupců MOV, WADA (Mezinárodní antidopingová agentura) a USADA (Americká antidopingová organizace), čímž se snaží poukázat na údajné dopingové podvody také jiných zemí.

Samozřejmě o ní vím. Považuji to za cílený útok na WADA ze strany ruského státu. Podle mne jde o jejich odvetu a snahu znejistit či rozložit tuto instituci. Informace ohledně terapeutických výjimek jsou pravdivé, jenže zároveň vytržené z kontextu. Terapeutické výjimky se udělují běžně, tak to prostě je. Pokud má sportovec všechno podložené zdravotní dokumentací a komise mu výjimku schválí, je všechno dle pravidel. Trestné je naopak podobné informace vynášet ven. Činnost Fancy Bears bych vůbec nekomentoval a rozhodně bych je nebral vážně.