10. listopadu 2015 18:12, aktualizováno  20:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‘Dopingový skandál naboural ruskou pýchu‘. Média píší o spiknutí, promluví i Putin

Prezident Ruské federace Vladimir Putin a ministr sportu Vitalij Mutko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Ruské federace Vladimir Putin a ministr sportu Vitalij Mutko. | foto: ČTK/AP

MOSKVA/PRAHA Komentátoři dopingové aféry mají jasno: ti na politickém Západě mudrují, že nic jiného se od Putinova „mafiánského“ státu čekat ani nedalo, v Rusku se zase žehrá na intriky. Obě strany ovšem vlastně odpovídají na tu samou otázku: proč právě Rusko?

„Světová atletika - pořadatelství vrcholných akcí, velká ruská vítězství - jsou legitimizací Putinovy zkorumpované vlády. Jeho režim bude podplácet, podvádět a zakrývat tak, jak bude potřeba vylepšovat ruskou image,“ píše New York Post.

Alternativní pohled nabízejí ruské deníky: „Chtějí nám vzít Rio?“ zněl titulek na přední straně největšího sportovního deníku Sport Express s typickým důrazem na „oni“.

Putin promluví ve středu

Dopingový skandál v ruské atletice bude s jejími představiteli řešit prezident Vladimír Putin. Ve středu se setká mimo jiné s reprezentačním šéftrenérem Jurijem Borzakovským, olympijským vítězem v běhu na 800 metrů, který byl do funkce uveden letos v zimě poté, co po několika dopingových aférách ruských chodců rezignoval Valentin Maslakov.

Žádné „my máme potíže“. Útok přichází zvenku a je „politicky motivovaný“, jak prohlásil ministr sportu Vitalij Mutko. Údajně se neférově kouká pouze na Rusy.

Když se provalilo, že o volbě pořadatelů mistrovství světa ve fotbale v Rusku a Kataru pravděpodobně rozhodovaly úplatky, velkou část Rusů teorie konspirace proti vlasti záhy přesvědčila. Prosazoval ji hlasitě i Kreml a ruský prezident Vladimir Putin.

Tentokrát však mlčí. Možná i proto, že o vztahu ruských sportovců a dopingu se kvůli mnoha dokázaným případům ví a bude obtížnější situaci zakrýt.

Někteří aktéři z prostředí ruského sportu už také vystupují a přiznávají: „Máme problém.“

Vyhrát a tečka

Jedním z prvních - kromě manželů Stěpanovových z dokumentu ARD - byl Sergej Iljukov, antidopingový expert a lékař olympijského týmu Finska . V interview pro ekonomický deník RBK, který se jako jeden z mála v Rusku celému průšvihu obsáhle věnoval, přiblížil atmosféru ruského sportu a kořeny nynějšího skandálu.

„Je to určitý střet mentalit,“ tvrdí a nezastírá, že v ruském sportu je podvádění velkým problémem, který je hluboce zakořeněn.

„Úkol je jasný: musíš vyhrát a tečka. Nikdo se nezabývá budoucností a kontinuitou. Nikoho to nezajímá. Doping je jednodušší - odkrojí všechno zbytečné a otevře nejkratší cestu k vítězství,“ podotýká Iljukin.

Své výroky podpírá tezí, že pro Rusy je sport veskrze politická věc. Ukazuje sílu.

Však si vzpomeňte na výroky šéfa hokejového svazu Vladislava Treťjaka, který každý rok burácí, že 9. května na Den vítězství se nesmí za žádnou cenu prohrát.

Na Putina, který se zasadil o olympiádu v Soči a vyhlásil národním cílem získat co nejvíce medailí.

„Na Západě se sport propaguje jako zdravý životní styl. V Rusku má sport ukázat převahu nad jinými zeměmi. Proto je tak mohutně podporován státem,“ míní Iljukin.

Teď stát schytal krutou ránou, a tak není divu, že deník Telegraph píše o další frontě nové Studené války mezi Ruskem a Západem. Mezinárodní vyšetřování nabouralo ruskou pýchu. Vypadá to, jako když velmoc nemá bez dopingu šanci.

A možná to tak i je.

Asi jako Lada a Mercedes

„Problém je hluboký,“ tvrdí Iljukov. Ruská struktura sportu se v krizových devadesátých rozpadla a vznikla mezera, která se těžko dohání.

Projevil se nedostatek kvalifikovaných koučů, znalostí a technologií. Obrovská část trenérů jednoduše od začátku přestávala věřit, že se dá uspět i bez dopingu.

Iljukov, jenž pracuje také jako konzultant estonské antidopingové kanceláře, maluje výstižný příměr: „Je to asi jako srovnání s technologií výroby Lady a Mercedesu. Jedno i druhé jsou automobily. Oba jezdí, převážejí lidí. Technologie jsou ale samozřejmě na jiné úrovni. Jestliže v automobilovém průmyslu je ten rozdíl očividný, ve sportu se dá mezera dost dobře zamaskovat dopingem.“

Vladimír Putin a ruský ministr sportu Vitalij Mutko sledují lyžařské závody na...

Vladimír Putin a ruský ministr sportu Vitalij Mutko sledují lyžařské závody na OH v Soči.

Ač zpráva WADA není brána jako důkaz - spíše jako doporučení - může mít dalekosáhlé následky nejen na ruský sport.

Je však otázkou, zda se něco v tradiční sportovní velmoci změní. Jak tvrdí Iljukov, doping se bere v Rusku prostě jako samozřejmost a bude těžké ho v nezměněném prostředí vymýtit.

Takový očistný přerod podle antidopingového experta neproběhne ihned: „Několik vyhazovů nepomůže k vyřešení problému. Je potřeba provést revoluci.“

Vzhledem k mlčení Kremlu a postojům ministerstva jí však nic nenasvědčuje.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...