Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Dostat se do Ria? To bude masakr,‘ říkají před těžkou kvalifikací Maki a Bára

Davis Cup

  10:00
PRAHA - Postoupit na olympiádu se jim zdálo jako nemožná mise. Jenže minulý týden české beachvolejbalistky Markéta Sluková a Barbora Hermannová získaly na evropském šampionátu senzační stříbro a do závěrečného boje o Rio se pustí jako favoritky. „Když podají svůj vrcholný výkon, může se to povést,“ tvrdí jejich kouč Simon Nausch. „Čeká nás masakr,“ míní dvojice.

podaří se Markétě Slukové a Barboře Hermannové (vpravo) zvládnout těžkou kvalifikaci? foto: cev.lu

Kontinentálního poháru, který začíná za čtrnáct dnů ve Stavangeru, se účastní 16 zemí a pouze vítěz se kvalifikuje na olympijský turnaj na pláži Copacabana. Sluková s Hermannovou do Norska pojedou jako jednoznačné české jedničky.

„Za devět společných měsíců je vidět na výsledcích, že umíme porazit týmy ze světové špičky,“ pochvaluje si Hermannová, která po přechodu ke Slukové dosahuje na životní úspěchy. „Loni jsem nepostupovala z kvalifikace, to se letos ještě nestalo. Polepšila jsem si o moc.“

Také Sluková po emotivním rozchodu s Kristýnou Kolocovou říká: „Od začátku jsem o nás nepochybovala. Evropské stříbro je takové pošťouchnutí vpřed a ujištění, že pracujeme správně.“

Pomůže i Kiki?

Úspěch na mistrovství Evropy ale neznamená, že se stejně vyvede i Kontinentální pohár. Ten je týmovou soutěží s podobným systémem, jako má třeba tenisový Davis Cup.

Jak na olympiádu do Ria?

Jelikož nově složený pár Sluková, Hermannová nestačil společně získat dostatek bodů do světového žebříčku, do Ria se může kvalifikovat už pouze z finále Kontinentálního poháru. Vítěz získá jedno místo. Země na druhé a třetí příčce postoupí do závěrečné světové kvalifikace v Soči, kde se bude hrát v červenci o poslední dvě místa.

A harmonie v ženské reprezentaci zrovna nepanuje. Když padl dotaz na podporu od páru číslo dvě v boji o Rio, Sluková se ozvala: „Já bych to úplně nenazvala podporováním.“

Proč taková reakce? Roli dvojek budou totiž plnit Kolocová, s níž se Sluková rozešla ve zlém, a její nová partnerka Michala Kvapilová.

Ačkoliv tak Sluková připouští, že lepší pár v Česku není, spoléhat na pomoc bývalé spoluhráčky z olympiády v Londýně moc nechce.

„Jedeme tam za sebe. Chceme bojovat a všechno vyhrát,“ popisuje taktiku. Počítá s tím, že za stavu 1:1 na zápasy hrají o rozhodující bod jedničky.

Holky žádnou rivalitu necítí

Oba české týmy se právě na evropském šampionátu v Bielu vůbec poprvé postavily proti sobě a Sluková s Hermannovou své rivalky v prvním kole play-off jasně rozstřílely.

První duel po rozchodu vyhrála Maki. Kolocová s Kvapilovou nekladly příliš odpor

Kolocová se po duelu nechala slyšet, že je ráda, že má ten dlouho očekávaný střet konečně za sebou. Sluková o atmosféře na kurtu prohlásila: „Chovaly jsme se všichni k sobě profesionálně.“

Zároveň ale dodala, že utkání prožívala. „Snažila jsem se od toho odosobnit, ale nebylo to lehké, a to ani pro holky.“

Podle kouče Nausche však rivalita mezi dvojicemi rozhodně není pouze „českým“ tématem.

„Vždyť v Rakousku to je podobné. Bojují spolu roky. Jsou tam expartneři. Taky nebudou tancovat, když tým číslo jedna pojede na olympiádu,“ popisuje situaci u sousedů.

Markéta Kolocová se raduje z postupu do finále.
Radost Markéty Slukové a Barbory Hermannové

„Jsem rád, že Kiki a Míša chtějí hrát. Jsme tak silnější než třeba Slováci, kteří tak dobrý druhý pár nemají.“

Stříbrné Češky i proto cítí svou šanci.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!