Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dostihy jsou prima, perfektně jsem se bavil, řekl Váňa po návratu

Žokej Josev Váňa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žokej Josev Váňa | foto: Foto: MAFRA / Michal Klíma

PARDUBICE/PRAHA Jako hranici mezi úspěchem a neúspěchem si vytyčil páté místo, nakonec Josef Váňa s hnědákem Tiumenem doběhli třetí. Při pardubickém Memoriálu Kamila Kuchovského se jedenašedesátiletý žokej a trenér ujistil, že to letos nebyl poslední dostih tohoto tandemu.

Od loňské Velké pardubické uplynulo osm a půl měsíce. Jak se vám jelo po tak dlouhé době?
Bylo to pro nás oba moc rychlé, přesně jak jsem to čekal. Koník ale skákal slušně, bez velkých chyb, akorát byl trochu zděšený, že mu ostatní pořád utíkají a nemůže je dohnat. Tak jsem ho párkrát zarazil, ale starému profesorovi do toho kecat nemůžete. Prostě to na nás bylo krátké a tudíž rychlé jako prase.

Loni se loučil, teď je zpět

Josef Váňa loni po Velké pardubické, kterou po pádu na začátku cílové rovinky nedokončil, řekl, že s ježděním skončil. Jenomže nyní rozhodnutí změnil. "Partie kolem pasu se mi přestaly líbit, tak jsem začal něco dělat a říkal si, že bych si zkusil zajet jeden dostih," líčil. Znovu proto jezdil na kole, chodil plavat, aby se dostal na potřebnou závodní váhu. Před dostihem ještě musel do sauny.

Dlouho vám patřila poslední pozice - co jste si říkal?
Že je to tak rychlé, že když udržíme tu minimální ztrátu pár metrů, tak ti vpředu začnou kapat a my půjdeme dopředu. A potvrdilo se to. Já chtěl víc dopředu několikrát už dřív, ale nešlo to, a přece nebudu Tiumena bít a honit. Viděl jsem, že se k nim dostat chtěl, ale dlouho to nešlo.

Na Velké pardubické jste s Tiumenem ale také většinou útočili zezadu...
To je pravda. Ale tohle byl spíš sprint. Naštěstí koně před námi odpadali a potvrdilo se známé pravidlo: ti, kteří mají dobrý den, vydrží až do konce.

Třetí místo přikládáte skutečnosti, že soupeři odpadali, ale bylo patrné, že jste oba potvrdili bojovná srdce. Cítil jste to tak? Přidalo vám to na optimismu?
Abych se přiznal, po celý dostih jsem se bavil. Perfektně jsem se bavil. Znovu jsem si potvrdil, jak jsou dostihy prima.

Jako prvního jste v závěru dostihu předjel vašeho syna, což jste si před startem přál. Zdálo se ale, že on svého koně zadržel. Bylo to tak?
Silver Regent, se kterým Pepča loni vyhrál jednu z kvalifikací na Velkou pardubickou, závodil letos poprvé. To byl záměr, protože loni byl v září perfektní, ale v říjnu už ne, takže to časujeme, aby forma přišla až v říjnu. No a první start nemusí vždycky vyjít.

Tiumen ale běžel taky první letošní dostih. 
Ano, ale říkal jsem už, že Tiumen je pan profesor.

Josef Váňa.

Na poslední proutěnce se Tiumen lekl koně bez jezdce a Váňa přes jeho hlavu letěl k zemi. Do cíle pak žokej dokráčel po svých

Takže jste spokojený?
Navýsost, ustáli jsme to oba. Před startem jsem si říkal, že když budeme do pátého místa, tak to bude úspěch. V srpnu zkusíme kvalifikaci na Velkou pardubickou a pak se uvidí. Buď Bůh dá, anebo nedá.

Ani Tiumenovi nemůžete nic vytknout?
Tiumen mě zase překvapil, protože na tuhle krátkou vzdálenost nemusel být ani pátý. Ale běžel jako mazák.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...