15. října 2017 22:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Drama s hořkým koncem. Pilotovi Šonkovi proletěl světový titul mezi prsty

První rozhovor nového mistra světa Red Bull Air Race, Japonce Jošihideho Muroyi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První rozhovor nového mistra světa Red Bull Air Race, Japonce Jošihideho Muroyi. | foto: Lidovky.cz

INDIANAPOLIS Loučil se s titulem, byl si jistý, že všechno zkazil. Jenže pilot Martin Šonka nakonec i po prvním kole, ve kterém trefil jeden z pylonů, zůstává ve hře o titul mistra světa letecké série Red Bull Air Race. A co víc - v semifinále už si vedl suverénně, a tak je v americkém Indianapolis v poslední čtyřce. Krok od triumfu.

„Nemůžu tomu uvěřit, ale vidíte, stalo se. A jsem zpátky ve hře,“ říkal po prvním kole.

Jeho podivu se nedivte. V souboji ho čekal Japonec Jošihide Muroja, tedy muž, který je v celém šampionátu druhý právě za Šonkou. Při svém letu dostal dvouvteřinovou penalizaci za špatný průlet jedné z branek a zdálo se, že tak otevřel cestu Šonkovi za titulem.

15.října 2017 v 22:11, příspěvek archivován: 15.října 2017 v 22:19

BREAKING NEWS @Yoshi_MUROYA wins in #Indianapolis and becomes 2017 World Champion! #airrace https://t.co/HYLkuky3e9

Ten skutečně byl dlouho na mezičasech lepší, jenže v silném větru v závěru lehce trefil pylon a dostal třívteřinovou penalizaci. S Murojou souboj prohrál a myslel, že je konec. Ocitl se však na pozici nejrychlejšího poraženého, tedy na posledním postupovém místě do semifinále. To však vzhledem k tomu, že na svůj let čekalo ještě pět dvojic, považoval za dočasné.

„Byl jsem překvapený, že jsem trefil pylon. Z kokpitu to vypadalo v pořádku, ale nebylo. Byla to hloupá chyba,“ říkal v televizním rozhovoru. „A že mám stále šanci postoupit jako nejrychlejší poražený? Neočekávám to,“ tvrdil po přistání.

15.října 2017 v 22:08, příspěvek archivován: 15.října 2017 v 22:20

Final 4 Fourth place for @MartinSonka as he isn't quick enough with a 1:07.280 #airrace https://t.co/Psys7Qf7Zf

Jenže divoké podmínky dělaly trable i ostatním. Navíc Šonkův čas i s penalizací byl skvělý, a tak postupně ubývali další konkurenti. Kamera čekajícího Šonku často zabírala a hodně si oddechl, když Nicolas Ivanoff trefil pylon těsně před koncem svého letu.

Nakonec se tedy Šonka mezi osmičku nejlepších probil. V ní si už počínal bez chyby, Matta Halla s přehledem porazil a postoupil do finálové čtyřky. V té už rozhoduje pouze čas. „Budu si ten let užívat, veškerý stres už jsem zahodil.“

Ve Final 4 ale přišlo nečekané selhání. Zatímco Muroja zaletěl úchvatný čas, Šonka byl o víc než čtyři vteřiny pomalejší a skončil čtvrtý. A to znamenalo, že ho o čtyři body v celkovém pořadí Muroja předstihl. Šonka je druhý a druhý Čech v šampionátu, Petr Kopfstein, pátý.

15.října 2017 v 22:15, příspěvek archivován: 15.října 2017 v 22:20

VIDEO: Hear from newly crowned 2017 World Champion @Yoshi_MUROYA... ?????? #airrace https://t.co/NHY3XL3jT4

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Hear from newly crowned 2017 World Champion @Yoshi_MUROYA... #airrace https://t.co/NHY3XL3jT4

15.října 2017 v 22:19, příspěvek archivován: 15.října 2017 v 22:22

BREAKING NEWS #Indianapolis Final 4 result 1. @Yoshi_MUROYA 2. @md21_racing 3. @TeamVelarde 4. @MartinSonka #airrace https://t.co/JlVFqocOfA

Najdete na Lidovky.cz