Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dřeli, ale marně. Rozhodl úvodní zápas s Rakouskem, říkají házenkáři

Sport

  0:03
HERNING/PRAHA - Tohle byla i přes porážku velmi slušná reklama na českou házenou, jenže další účinkování na Euru si tým výsledkem 29:33 s Dánskem nevybojoval. Souboj s mistry Evropy už bohužel nemohl napravit zaváhání z úvodu turnaje. "Chyběl nám první zápas," povzdechl si Roman Bečvář nad vysokou českou prohrou s Rakouskem.

Roman Bečvář se tlačí přes dánskou obranu. foto: Reuters

Prostý přehled výsledků stačí. Česko - Rakousko 20:30, Česko - Makedonie 24:24, Česko - Dánsko 29:33. Je jasné, co bylo klíčem...

"Rakousko doteď nikdo z nás nestrávil," řekl po vyřazení trenér Vladimír Haber. "Nejhorší je, že jsme dosud nenašli příčiny, proč po dobré přípravě a vlastně celém povedeném kvalifikačním cyklu nastal takový výpadek. Stál nás lepší umístnění, navíc jsme mohli u veřejnosti získat větší zájem o českou házenou a přilákat k našemu sportu mladé hráče, které nutně potřebujeme."

Ani výrazně stoupající výkony mužstva vedeného kapitánem Filipem Jíchou tak Česko na turnaji neudržely. "Proti Makedonii už to bylo dobré - sice jsme nezískali dva body, ale ty by nám stejně vzhledem k vývoji samy o sobě nestačily," uznal Haber. "Za výkon proti Dánům i Makedonii musím hráčům poděkovat."

Sám Jícha byl proti Dánsku chvílemi nezadržitelný. "Byl jsem dlouho optimistický a jako kapitán chtěl tento optimismus nalít do týmu. Ale náš sport je nemilosrdný. Jakmile je někdo horší, hned se to projeví," hodnotí turnaj. "Nemůže se stát, že to jednou vyjde a podruhé to úplně zabetonujeme. Pak se úspěch nemůže podařit. Druhý a třetí zápas jsme však odehráli jako jeden muž a jsem na náš tým pyšný."

Aspoň statečné měření s domácími může malou náplastí. "Nejlepší zápas naší skupiny," souhlasil Roman Bečvář, jehož pohyb dělal mistrům Evropy velké potíže. "Dali jsme do toho všechno a hráli dobře, pro diváky to byla atraktivní házená plná gólů a rychlých protiútoků. Jenže nám chyběl ten první zápas..."

Jakub Hrstka: Proti silnému soupeři jsme se drželi

Bečvář dostal na turnaji první větší šanci a zahrál výborně. Nejlepší výkon na Euru zaznamenal i na levém křídle Jakub Hrstka. "Máme na levé spojce bombarďáky Fildu (Jíchu) a Horáce (Pavla Horáka), proto je na druhé straně víc dohrávek," řekl. "Dnes to bylo dobré, fantastická atmosféra, drželi jsme se proti silnému soupeři, nepřipustili jsme žádný debakl."

Ale samozřejmě i on musel obrátit paměť k nedělnímu vstupu do šampionátu: "To je obrovské ponaučení. Vyvíjet se to s Rakouskem jinak, mohli jsme postoupit."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat