Závěrečný spurt. | foto: ČTK

Druhá etapa Tour patřila Hushovdovi

•   20:50
PAŘÍŽ - Druhou etapu Tour de France vyhrál v hromadném spurtu norský cyklista Thor Hushovd. Ve finiši v Saint-Brieuku překonal Kima Kirchena, třetí byl Gerald Ciolek. Žlutý trikot udržel Španěl Alejandro Valverde, Čech Roman Kreuziger dojel v hlavním poli na 45. místě ve stejném čase jako vítěz.

Vítěz bodovací soutěže Tour z roku 2005 Hushovd si připsal šestý etapový triumf na slavném závodu. Norský jezdec zvládl 164,5 kilometrů dlouhou trať za 3:45:13. "Věděl jsem, že finiš by mi mohl vyhovovat. Ale bylo to těžké, hodně foukalo," řekl Hushovd. "Dneska jsem nemohl vyhrát. Etapa byla spíš pro klasické spurtéry, protože po závěrečném stoupání byla ještě rovinka," přidal lídr Valverde.

Kreuziger si oproti svému sobotnímu premiérovému startu na Tour o jednu příčku polepšil a v průběžné klasifikaci mu patří 37. pozice. Na vedoucího Valverdeho ztrácí sedm vteřin.

Po dnešní etapě stále panují nejasnosti kolem budoucnosti nejlepšího vrchaře loňské Tour Juana Mauricia Solera v letošním ročníku. Kolumbijský cyklista si při pádu v úvodní etapě poranil zápěstí a dnes jel ve velkých bolestech, 25 kilometrů před cílem se navíc propadl pořadím a do Saint-Brieuku dorazil s více než sedmiminutovou ztrátou. "Zítra nebo pozítří půjde na rentgen, protože jsme ještě nebyli schopni zjistit, jestli má ruku zlomenou či ne," řekl manažer stáje Barloworld Claudio Corti.

Výsledky - 2. etapa (164,5 km):

1. Hushovd (Nor.) 3:45:13, 2. Kirchen (Luc.), 3. Ciolek (Něm.), 4. Hunter (JAR), 5. Zabel (Něm.), 6. Trofimov (Rus.), 7. Freire (Šp.), 8. Casper (Fr.), 9. Elmiger (Švýc.), 10. Duque (Kol.), ...45. Kreuziger (ČR) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí:

1. Valverde (Šp.) 8:21:20, 2. Kirchen, 3. Freire, 4. Acebo (Šp.), 5. Evans (Austr.), 6. Pineau (Fr.), 7. Millar (Brit.), 8. Ricco (It.), 9. F. Schleck (Niz.), 10. Pozzato (It.) všichni -1, ...37. Kreuziger -7.