Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Druhé olympijské zlato z Londýna: na cestě za legendou

Sport

  20:00
Po vítězném pokusu ze čtvrté série, dlouhým 69,55metru, se její přítel Lukáš na tribuně zeširoka usmál. A svůj velký triumf už tušila i Barbora Špotáková.

Barbora Špotáková foto: Reuters

Letos nikdo nehodil dál, česká oštěpařka by však vyhrála i zbývajícími třemi platnými pokusy. Do vedení v závodě nepustila od prvního hodu nikoho. A obhájila olympijské zlato.

Po stříbrných a bronzových letech, která následovala po zlaté olympiádě v Pekingu před čtyřmi lety, se opět stala oštěpařskou královnou. O více než čtyři metry porazila druhou Němku Christine Obergföllovou, jen stín zůstal z úřadující mistryně Marie Abakumové z Ruska. A Jihoafričanka Sunette Viljoenová, jež jako jediná figurovala v letošních světových tabulkách před Špotákovou, skončila až čtvrtá.

Více zde

"Napadlo mě, že ostatní holky trochu nabudím, aby to nebyla taková nuda. Nakonec to bylo docela jednoduché, že?" neskrývala překvapení z hladkého průběhu. Stala se dvojnásobnou olympijskou vítězkou. "To zní úplně šíleně!"

Svými dvěma olympijskými zlaty se přiblížila na dosah svému slavnému trenérovi Janu Železnému, jenž hry vyhrál třikrát. To k němu vedly její první kroky po vítězství na stadionu... Když k oštěpařské legendě přišla, dvakrát se před ní uklonila.

"Chtěla jsem mu nějak netradičně poděkovat," vysvětlovala spontánní reakci. "Hodila maximální výkon, na který tu měla. To je to, co ji odlišuje od ostatních," prohlásil Železný.

Fotogalerie

Oštěpařka Barbora Špotáková vedla od svého prvního pokusu až do konce finále

A tak jeho svěřenkyně opět prožívá zlaté období, třebaže si okolí stále získává svou skromností a bezprostředností.

Netají však, že ji třetí triumf pod pěti kruhy láká. "Ráda bych zažila ještě jednu olympiádu. Když budu zdravá a bude mě to bavit, tak do toho půjdu."

Už v té době prozradila, že uvažuje o mateřské dovolené. A v polovině listopadu ji také potvrdila. To už byla nositelkou medaile Za zásluhy, kterou jí 28. října na Hradě slavnostně udělil prezident Václav Klaus.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!