Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slzy a dojetí. Kvitové k triumfu gratulovala i Navrátilová

Sport

  17:58aktualizováno  19:21
PRAHA - Už první wimbledonský triumf Petry Kvitové intenzivně prožívala s českou tenistkou také legendární hráčka Martina Navrátilová. V roce 2011 se stala jakousi její "patronkou". Teď Navrátilová předpověděla, že Kvitová porazí Bouchardovou a v Londýně bude slavit znovu. Osmnáctinásobná grandslamová šampionka si myslí, že Kvitová neovládla Wimbledon naposledy.

Petra Kvitová v slzách děkuje své rodině a trenéru Davidu Kotyzovi. foto: Reuters

Kvitová odhodila raketu, sesunula se na travnatý kurt. Chvíli zůstala ležet na zemi a pak se s veselým výrazem ve tváři rozběhla do lóže za svými nejbližšími. Z trenéra Davida Kotyzy spadl velký tlak, moc si přál, aby to jeho hráčka dokázala. Vzdor všem kritikům.

Kotyza plakal. Slzy v jeho očích vydržely až do slavnostního ceremoniálu, který organizátoři kvůli zatažení střechy nad centrálním dvorcem o pár minut posunuli. Česká vítězka - teď už dvojnásobná - se stihla uklidnit, na chvíli odešla mimo hlavní scénu.

Triumf Petry Kvitové

Ale když nakráčela na centrkurt znovu a převzala podruhé v kariéře mohutný stříbrný talíř, tolik váženou trofej, neudržela se. Už sice věděla, co velí tradice, jak se chovat. Vzpomněla si na rok 2011, kdy působila nesměle a vyjukaně. Jenže emoce byly na rozdíl od všech soupeřek nad její síly.

Když v angličtině děkovala trenérovi, rodině a manažeru Černoškovi, nedořekla větu. Hlas zastřelo dojetí. Smála se a přitom slzela. "Všechno nejlepší, tati!" řekla pak česky.

Její otec Jiří totiž v neděli slaví 63. narozeniny, také jeho ta chvíle přemohla. Pochopitelně.

Diváci chtěli víc tenisu

Kvitové tleskaly na tribuně tisíce fanoušků, i když anglické publikum drželo palce spíš kanadské hvězdičce Bouchardové. Navíc diváci chtěli vidět trochu víc tenisu. Na druhou stranu Češka je uchvátila svou hegemonií. (Staro)novou šampionku chtěli vidět i lidé, kteří se nedostali do hlediště. Na trofej se přišli podívat i s deštníky.

Petře Kvitové držela palce i Martina Navrátilová

Petře Kvitové držela palce i Martina Navrátilová

Šťastná byla také Navrátilová, devítinásobná wimbledonská vítězka. Po zápase zaťala pěst a když pak objímala Kvitovou v útrobách centrálního dvorce, řekla: "Gratulace! Druhej, a není poslední."

"Jestli chci dorovnat Martinu, mám ještě hodně práce," smála se Kvitová v rozhovoru na kurtu.

Osobně či přes sociální sítě ji gratulovaly další tenisové legendy a také soupeřky. Uznale ji poklepala po ramenou také loňská šampionka Marion Bartoliová z Francie, která však po vítězství ve Wimbledonu ukončila kariéru.

Petra Kvitová na Wimbledonu.

Petra Kvitová na Wimbledonu.

To Kvitové nehrozí. Opět tenisovému světu ukázala, že umí vítězit. Že má i na to stát se světovou jedničkou. Už takhle je v elitní společnosti. Vždyť Wimbledon kromě Navrátilové žádná Češka víckrát nevyhrála. Víc než jeden titul na londýnské trávě v open éře dobylo jen šest žen (Billie Jean Kingová, Chris Evertová, Martina Navrátilová, Steffi Grafová a sestry Venus a Serena Williamsovy).

Tak doufejme, že se splní předpověď legendární české rodačky. Sobotní tip Navrátilové vyšel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!