Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dva lídři prahnou na HME po medailích: Svoboda a Šebrle do boje

Roman Šebrle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Šebrle. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA/PAŘÍŽ Dráhová cyklistika, tenis, akrobatické lyžování, hokej, motokros, jezdectví... Ale také atletika. Pallais Omnisports v pařížské čtvrti Bercy se v pátek otevře královně sportu, halová sezona vyvrcholí 31. evropským šampionátem. A na startu nebude chybět šestnáct českých reprezentantů. "Jedeme tam uspět, doufám, že se to povede. Počet medailí ale neprozradím," povídal šéftrenér Tomáš Dvořák před středečním odletem.

Trojnásobný mistr světa v desetiboji z předchozích let věří, že nejméně polovina z šestnáctky atletů se umístí do osmé příčky, tudíž projde finálovými branami. Po zkušenostech z loňského letního evropského šampionátu v Barceloně, kdy prorokoval medaile, ale pak se výprava vracela s jediným bronzem oštěpařky Barbory Špotákové, Dvořák odmítl jakkoli odhadovat medailový zisk.

GRAFIKA K HME (po kliknutí se zvětší)
České naděje na HME.

"To se uvidí, je to hodně vrtkavé. Bude záležet, jak jsou naši atleti připraveni a jak jejich konkurence," nechtěl dělat prognózy. Na Bercy má Dvořák osobní vzpomínky. "Nejsou bohužel moc příjemné." V roce 1994 tu byl na mistrovství Evropy na zkušené a skončil čtvrtý. "A z druhého startu si pamatuju hlavně bolest, když jsem kvůli zranění musel odstoupit z prvního místa sedmiboje," připomněl mistrovství světa z roku 1997, kdy se z titulu nakonec radoval jeho starší kolega Robert Změlík.

Program Čechů na HME v atletice

PÁTEK
9.00: 60 m př. ženy (pětiboj) - KLUČINOVÁ, HEJNOVÁ
9.20: 60 m př. ženy (rozběhy) - ŠKROBÁKOVÁ (semifinále v 15.45, finále v 18.40)
9.50: 60 m př. muži (rozběhy) - SVOBODA (semifinále v 16.10, finále v 18.50)
9.55: výška ženy (pětiboj) -
KLUČINOVÁ, HEJNOVÁ
10.20: 400 m ženy (rozběhy) - ROSOLOVÁ (semifinále v 17.45, finále v sobotu 17.30)
10.35: dálka muži (kvalifikace) - NOVOTNÝ, WAGNER (finále v sobotu v 16.25)
10.50: 400 m muži (rozběhy) - PROROK (semifinále v 18.05, finále v sobotu v 17.45)
12.05: koule ženy (pětiboj) - KLUČINOVÁ, HEJNOVÁ
15.50: dálka ženy (pětiboj) - KLUČINOVÁ, HEJNOVÁ
16.00: výška muži (kvalifikace) - BÁBA (finále v sobotu ve 14.30)
16.25: 800 m ženy (rozběhy) - MASNÁ (semifinále zítra v 15.20, finále v neděli v 16.00)
18.20: 800 m ženy (pětiboj) - KLUČINOVÁ, HEJNOVÁ.

SOBOTA
9.00: 60 m muži (sedmiboj) - ŠEBRLE
9.05: tyč ženy (kvalifikace) - PTÁČNÍKOVÁ
(finále v neděli v 15.00)
9.40: dálka muži (sedmiboj) - ŠEBRLE
10.00: 60 m ženy (rozběhy) - ČECHOVÁ (semifinále v 16.10, finále v neděli v 16.40)
10.30: 60 m muži (rozběhy) - VELEBA, ŽILKA (semifinále v 16.30, finále v neděli v 16.55)
11.30: koule muži (sedmiboj) - ŠEBRLE
14.50: 1500 m muži (rozběhy) - HOLUŠA (finále v neděli v 16.20)
16.30: výška muži (sedmiboj) - ŠEBRLE

NEDĚLE
9.45: 60 m př. muži (sedmiboj) - ŠEBRLE
10.30: tyč muži (sedmiboj) -
ŠEBRLE
15.00: 1000 m muži (sedmiboj) -
ŠEBRLE

"Mezitím se generace vyměnily, z těchto atletů tam tehdy nezávodil nikdo, bude to pro ně nové prostředí. Ale pořadatelé hlásí, že hala bude zaplněná. Francouzi atletice rozumí, bude to pěkný šampionát. Doufám, že se předvedou i naši atleti a spraví moje bolestné vzpomínky," usmál se Dvořák. Reprezentanti budou obhajovat tři medaile z poslední halové Evropy v Turíně 2009.

Senzační stříbro tam získala překážkářka Lucie Škrobáková, po bronzu vybojovali její kolega Petr Svoboda s vícebojařem Romanem Šebrlem. Také nyní jsou středem pozornosti hlavně poslední medailisté. Svoboda je lídrem letošních evropských tabulek, podobné umístění patří Šebrlemu, byť někteří z jeho silných soupeřů letos ještě nezávodili. Vícebojař je ale po dlouhé době zdravý a hodlá útočit na pátou medaili z evropské haly v řadě.

"Budu se prát, protože forma není špatná a vím, že na to mám. Bude to těsné, někdo z mladých může vyletět, ale jakmile ucítím šanci na medaili, nepustím ji," slíbil šestatřicetiletý atlet. Zato Lucii Škrobákovou sužují zdravotní patálie. "Mám problémy se zády, takže v tréninku už měsíc spíš improvizuji. Překážky jsem neviděla od mistrovství republiky o předminulém víkendu, posilovnu rovněž. Jediné, co mi šlo, byla rychlost," vysvětlovala.

Adepty na finálová umístění jsou také Svobodova přítelkyně tyčkařka Jiřina Ptáčníková, běžec Jakub Holuša, který se rozhodl pro patnáctistovku, výškař Jaroslav Bába, půlkařka Lenka Masná nebo Denisa Rosolová, která se představí na čtvrtce. Chybět sice budou ruská tyčkařka Isinbajevová a chorvatská výškařka Vlašičová, přesto šampionát slibuje parádní atletiku.

Paříž se těší na souboj francouzského sprintera Lemaitra s Britem Chambersem, na výkony domácího trojskokana Tamgha, který už letos vylepšil světové maximum na 17,91 metru, či na své překážkáře Bascoua a Dariena. Ti mají prohnat právě Petra Svobodu.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...