6. června 2015 18:41, aktualizováno  18:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dva skvělé týdny, zářila světová sedmička. Šafářovou zavalily gratulace

Momentka z finále French Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z finále French Open. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Jen chvíli zůstala sedět smutně na své lavičce. Ale při ceremoniálu po skončení finále se zase na tvář tenistky Lucie Šafářové vrátil obvyklý úsměv. Navzdory porážce se Serenou Williamsovou měla důvod být spokojená: poprvé v životě si zahrála grandslamové finále a v pondělí se stane světovou sedmičkou. "Byly to dva skvělé týdny," řekla.

Turnajem procházela až do finále neohroženě. Vyřazovala favoritky, neztratila set.

Ale po bitvě o titul přece jen na chvilku zaváhala. Nadechla se k řeči během závěrečného ceremoniálu, ale na moment marně hledala správná slova. „Je to tak těžké,“ říkala.

Pojeď! Lucie Šafářová předvedla ve finále neskutečně bojovné srdce a odměnou jí...
Pařížské kurty patřily potřetí v historii Sereně Wiliamsové. Američanka ovládla...

A pak spustila hlasem, který přemáhal dojetí: „Byly to dva skvělé týdny. Přinesly mi tolik emocí, skvělé výhry, spoustu krásných zápasů. A Serena je skvělá bojovnice, fantastická hráčka.“

Speciální poděkování věnovala své lóži, v níž seděli její příbuzní, trenér Rob Steckley či fedcupový kapitán Petr Pála. „Jsou se mnou v dobrých i špatných časech. A Robovi patří velké poděkování, udělal se mnou hodně tvrdé práce,“ vyprávěla, na což zarostlý kanadský sympaťák odpověděl zdvihnutým palcem.

Svůj projev zakončila tak jako po minulém zápase poděkováním pořadatelskému městu: „Merci, Paris!“

Vedle ní se shovívavě usmívala osmnáctinásobná grandslamová vítězka Martina Navrátilová. Právě ona, česká rodačka, která vlastní i americký pas, trofeje v česko-americkém finále předávala. A byla jednou z prvních, kdo Šafářové gratuloval k životnímu turnaji.

Gratulace na Twitteru

Další tenistky jí blahopřály na dálku přes Twitter: třeba bývalá královna žebříčku Kim Clijstersová (“Gratuluju k úžasnému turnaji!“), francouzská jednička Alizé Cornetová (“Velká gratulace“, k čemuž připojila hashtag „dvě šampionky“), někdejší wimbledonská vítězka Marion Bartoliová (“Skvělé finále, velmi dobrá práce!“) nebo Bethanie Matteková-Sandsová, deblová spoluhráčka Šafářové (“Jsem tak hrdá!“).

A gratulaci na dálku poslal i tenista Radek Štěpánek, který vzkazy přes Facebook podporoval Šafářovou během celého turnaje. Tentokrát napsal: „Klaním se až k zemi, ohromný výkon, pro nás jsi vítězka!“

Po prvním grandslamovém finále zanechala velmi dobrý dojem.

Ondřej Novotný

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...