Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Efekt olympijského zlata: Krpálek přivábil k judu více jak tři tisíce nováčků

Lukáš Krpálek se raduje. Právě zasadil „smrtící“ chvat Elmaru Gasimovi z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Krpálek se raduje. Právě zasadil „smrtící“ chvat Elmaru Gasimovi z... | foto: Reuters

PRAHA O pětadvacet procent se zvedla členská základna juda v roce 2016 oproti předchozímu roku. Hlavní jmenovatel? Olympijský vítěz Lukáš Krpálek.

Když se 11. srpna 2016 zakousl do zlaté olympijské medaile z Ria, byl judista Lukáš Krpálek nejšťastnější chlap na světě.

A spolu s ním mohl slavit i jeho milovaný sport. Pro většinu olympijských disciplín není většího úspěchu než na kolbištích pod pěti olympijskými sporty.

Olympijští medailisté v judu v kategorii do 100 kg. V popředí se zlatou medailí...

Olympijští medailisté v judu v kategorii do 100 kg. V popředí se zlatou medailí stojí český reprezentant Lukáš Krpálek.

A na českém judistickém svazu (ČSJu) to moc dobře vědí. Zároveň jsou si vědomi toho, jak je sláva pomíjivá.

„Byl to obrovský úspěch, my se ale snažíme pracovat na popularitě našeho sportu systematicky a průběžně,“ naznačil pro LN šéf ČSJu Jiří Dolejš.

Svá slova má podložené i statistikami. Z čísel vyplývá, že se členská základna juda rok od roku zvyšuje. Stejně tak je z nich ale jasné, jaký efekt mělo na tento nárůst Krpálkovo zlato.

Zatímco pro červenec loňského roku registrovali na ČSJu 17181 členů, v prosinci už 20583!

Dost možná si tím judo finančně polepší. V posledním olympijském cyklu dostalo od Českého olympijského výboru necelých 20 milionů korun. „Co bude v tom příštím, ještě nevíme, obecně by mělo do sportu téct více peněz. A Lukášovy úspěchy nám daly pro jednání do rukou slušné karty,“ řekl Dolejš.

Grafika k nárůstu členské základy juda v roce 2016.

Grafika k nárůstu členské základy juda v roce 2016.

Ale zpět ke sportu a síle českého sportovce roku 2016 mimo tatami. „Samozřejmě měl na navýšení základny Lukášův úspěch zásadní vliv, “ potvrzuje Dolejš.

A souhlasí s ním také judistické kluby, které LN oslovily.

„Jeho největší přínos vidím momentálně v tom, že děti u juda vydržely, že jsou více motivované pokračovat,“ zní z úst Jiřího Vaňka, hlavního trenéra Judo clubu Kidsport.

Ten se především v Praze specializuje na propagaci juda na školách. Kromě toho pak má vlastní klasický oddíl v Hájích.

„Loni jsme zaregistrovali zhruba sto nových členů, což je vlastně třetina z celkového počtu, kteří u nás nyní judo provozují,“ přidává Jaroslav Švec, bývalý reprezentant a nyní kouč SK KP Brno.

A také muž, který v dorostu chvíli vedl současnou největší hvězdu tohoto sportu u nás. „Je pravda, že většina z nových členů přišla právě po olympijských hrách,“ přidává s tím, že momentálně jsou již na maximu členské kapacity.

„Máme patnáct koučů, já jsem placený profesionálně od svazu, další ještě na poloviční úvazek, u těch nejmenších pomáhají junioři. V trenérech problém, myslím, nemáme.“

Na komplikace ohledně nedostatku kvalitních koučů je dle Dolejše připravený také svaz. Ten dělá pravidelná školení a organizuje také získávání licencí na pražské fakultě tělovýchovy a sportu (FTVS).

Vydrží jich málo

„Vždycky se dá vše dělat lépe, je ale pravda, že se svaz na toto v posledních dvou letech skutečně zaměřil. Stejně jako na podporu dětí,“ tvrdí Vaněk, podle kterého je stejně jako v jiných sportech klíčové vychovávat nové talenty.

Sám v tom má vlastní zkušenost. Svůj klub a celý projekt juda na školách zakládal v roce 2007. Tehdy u něj začínalo s tímto sportem zhruba tři sta zájemců.

Do současnosti vydrželi z této party aktivně dva. „Jedním z nich je dorostenecký reprezentant Mikuláš Meško, velký šestnáctiletý talent, který se již připravuje s USK Praha. Odpad je obrovský, ale myslím, že pokud vychováme z těch tří tisíc lidí, co tu nyní máme, další alespoň jeden talent, bude to skvělé.“

Sportovec roku 2016, judista Lukáš Krpálek.
Sportovec roku 2016, judista Lukáš Krpálek.

Odpověď, zda je to úspěch, či nikoliv, se hledá těžko. Všichni se každopádně shodují na tom, že klíčový je věk kolem čtrnácti až šestnácti let.

„U nás vedu dorostence já, a jelikož jsem placený za úspěchy, už to není pro kluky snadné, musí hodně makat, trénuje se dvoufázově. A ne každý to zvládne,“ naznačuje Švec.

A ne každý je také ochotný dřít do úmoru, když je vidina úspěchu – jako v případě Krpálka – minimální. Každý jednoduše nemůže být mistrem světa či olympijským vítězem.

„Je to v prioritách, u Lukáše to bylo jasné už v tomto věku, jiní dají přednost dalšímu studiu a pak práci. Je to i v podmínkách, které v klubu mají,“ přidává Dolejš.

„Více než polovina odpadlíků se k nám ale po roce dvou zase vrací. Judo je skvělý sport na celkový rozvoj osobnosti. Chybí jim, a tak se mu chtějí věnovat alespoň rekreačně. A navíc tu máme skvělou partu,“ dodává Švec.

Kdo ví, třeba mu opět pod rukama roste nový Krpálek...

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!