19. června 2011 23:39 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Elhotová vystřílela výhru s Británií a osmifinále

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Reuters

BYDHOŠŤ České basketbalistky zvládly i druhé vystoupení na mistrovství Evropy v Polsku a po výhře 60:45 nad Velkou Británii si zajistily účast v osmifinále. V pondělí si zahrají s Běloruskem o vítězství ve skupině B a nejlepší výchozí pozici pro další část turnaje.

K dnešnímu vítězství výrazně pomohla Kateřina Elhotová, která zaznamenala 27 bodů, což je zatím nejlepší střelecký výkon na šampionátu. "Bylo to těžké utkání. Hráli jsme s kvalitním soupeřem a musím říct, že to bylo hlavně ubojované. Holky dřely, protože jsme nechtěli připustit překvapení," řekl po zápase na tiskové konferenci trenér Lubor Blažek.

Tabulka

Skupina B:
1. Bělorusko 2 2 0 123:81 4
2. Česko 2 2 0 132:101 4
3. Velká Británie 2 0 2 85:115 2
4. Izrael 2 0 2 97:140 2

"Věděly jsme, že to bude tvrdý zápas. Na to jsme se také připravovaly. Vítězství o 15 bodů proti Británii je dobrý výsledek," dodala hrdinka utkání Elhotová. Zápas měl podobný průběh jako úvodní duel vicemistryň světa proti Izraeli.

České reprezentantky začaly hodně nervózně a jen za první čtvrtinu ztratily devět míčů. Navíc se jim proti důrazné britské obraně nedařilo prosazovat se pod košem. Britky tak ovládly první čtvrtinu 13:9. Pak se však Češky chytly a čtyři minuty nedovolily soupeřkám skórovat. Výsledkem byla šňůra 11:0, po které se ujaly vedení a to už nepustily.

Dlouho se jim však nedařilo výrazněji bodově odskočit. I proto, že Britky velmi dobře bránily nejlepší českou střelkyni Vítečkovou. Ta zakončila zápas s pouhými čtyřmi body. Výtečně ji však zastoupila spoluhráčka z USK Elhotová, která jako jediná z hráček chytla střeleckou formu a celkem dala šest trojek z osmi pokusů.

Jeden tříbodový koš zaznamenala i v poslední sekundě třetí čtvrtiny a poslala tým do poslední části s uklidňujícím náskokem třinácti bodů. V poslední desetiminutovce si Češky vedení již pohlídaly a bez problémů si zajistily "povinné" vítězství a postup do osmifinále.