Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Eliáš: Tým nelze sestavit jen podle kanadského bodování

Sport

  7:00
NEWARK (od našeho zpravodaje) - Až se z Ruska vrátí domů do New Jersey, může se těšit na radostnou událost. Patrik Eliáš očekává narození potomka a do kolébky by mu chtěl přivézt parádní dárek - medaili z olympijského turnaje v Soči. "Termín máme koncem měsíce. Pro mě je olympiáda pořád velká událost, ale ta domácí osobní událost je ještě větší," vypráví elitní český hokejista v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Český hokejista New Jersey Devils Patrik Eliáš foto: ČTK

Nebudete během olympiády nervózní, když vaše manželka Petra zůstane v New Jersey?
Mám tam švagrovou, která jí už dlouho pomáhá. A kdyby bylo potřeba, přiletí i obě babičky, takže péči má zajištěnou. Ale já věřím, že na mě Péťa s malým počkají.

Současně s vámi mají rodit i Eratovi, že ano?
Máme skoro stejné datum. Oni 25., my 26. února.

Martin Erat původně v olympijské nominaci nebyl, pak nahradil zraněného Vladimíra Sobotku...
Třebíčák za Třebíčáka. Musím říct, že Sob hrál opravdu výborně. Už v extralize během výluky dominoval, v NHL může hrát jakoukoliv roli: křídlo, centra, ofenzivní, defenzivní, je silný, výborný na buly... Je to velké oslabení. Tím, že vypadl, je třeba podívat se na typologii ostatních. Martin mu je docela podobný. Může hrát oslabení i přesilovky a je dobrý bruslař.

Jak vůbec s odstupem času vidíte českou nominaci?
Člověk se nemůže dívat jen na to, jak se těm kterým klukům daří konkrétně v NHL a konkrétně v téhle sezoně. Je tam spousta okolností: jak hráči zapadnou do konceptu, do jednotlivých pětek, do systému hry. Jde i o to, na co je ten hráč zvyklý tady a jakou pozici by měl mít tam. Jestli by třeba tu menší roli využil stoprocentně a jestli nejsou jiní kluci, kteří se do té role můžou adaptovat lépe. Přizpůsobit se velkému kluzišti, je pro některé hráče těžší a pro některé jednodušší. To všechno sehrálo svou roli. Trenér to má těžké. Vždycky musí někoho vynechat, ale není možné brát jen nejlepší hráče podle bodování. To by pak nebyl správný tým.

S Jágrem v lajně nám to šlo

Hráli jsme spolu pár zápasů. Z nějakého důvodu chtějí mít trenéři Jardu po většinu sezony se Zubrusem a s Travisem Zajacem, nás nechtějí nějak moc dávat spolu. Teď jsme taky hráli dvě třetiny spolu a šlo nám to, vytvořili jsme si šance a na ledě jsme si v pohodě vyhověli. Hrát spolu vůbec nemáme problém.

Patrik Eliáš o případné souhře s Jaromírem Jágrem

Je podle vás tohle mužstvo vyvážené?
Talent vám nevyhraje všechno a vzít jen technické typy hráčů nejde. Musíte mít ty, co tvoří, dávají góly, i ty, co to odbrání. Byl jsem součástí týmů, které vyhrály Stanley Cup, a tam záleželo na všech. Někdo byl střelec, někdo hrál třeba jen oslabení. Každý měl svou roli, plnil ji a bylo jedno, jestli hraje pět, deset nebo dvacet minut. Když se tyhle komponenty sejdou, tak je to dobrý základ.

Kdy jste vy sám začal žít olympiádou? Myslel jste na turnaj už během posledních týdnů v NHL?
Tím, co se rozbouřilo kolem nominace, to ani nešlo na ni nemyslet. I kluci, kteří o tom nechtěli přemýšlet dopředu, se o to víc zajímali, ta diskuze tam je.

Nemůže ta diskuze na reprezentaci před turnajem zanechat nějaké stopy?
My si musíme uvědomit, že u nás budou lidi nespokojení tak, i tak. To je typická česká charakteristika, že se v těch věcech hledá vždycky jen to špatné a negativní. Věřím, že my uděláme maximum pro to, aby nás hokej bavil, abychom uspěli. Aby ti lidé, kteří tomu opravdu rozumí, na nás mohli být pyšní.

Ve středu váš čeká těžký start se Švédy. O výsledek však až tak nepůjde, co říkáte?
Stoprocentně. Nejde o první zápas. Jde o to, aby se tým během prvních třech utkání rychle utvořil a získal svou tvář. Abychom byli v pohodě, abychom makali, byli obětaví, abychom si to užili, byli jsme techničtí, hráli s pukem. Na to ty první tři utkání ve skupině jsou. Jestli se první vyhraje nebo prohraje, je celkem jedno.

Na olympiádě byste měl podle plánů kouče Aloise Hadamczika nastupovat na postu centra. Co na to říkáte?
To je mi celkem jedno. I v New Jersey jsem byl většinu sezony uprostřed. Na křídle se mi hraje dobře, protože člověk má víc síly na ofenzivu. Jako centr to je práce nahoru dolů po celém kluzišti. Ale to mi nevadí. Bude na trenérovi, kde mě bude chtít využít.

Údajně byste měl mít v lajně Petra Nedvěda s Milanem Michálkem...
Nikdo neví, jak to opravdu bude. Ještě, že nás nedali s Petrem a s Jardou (Jágrem), to bych si mezi nimi připadal jako mladík.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat