Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Emmons: O manžela se starala expertka na Irák

Sportovní střelkyně Kateřina Emmons | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportovní střelkyně Kateřina Emmons | foto: ČTK

PLZEŇ/PRAHA Z olympiády má ve sbírce už všechny tři medaile, v kariéře se stala mistryní světa i Evropy. Kateřina Emmons (28) je ve sportovní střelbě celebritou. Podle psychologů je její sport jedním z nejnáročnějším na psychiku. „Koncentrace je jedna z nejdůležitějších věcí, které cvičím,“ říká.

Takže souhlasíte s tím tvrzením o psychické náročnosti?
Střelba je opravdu těžká. I proto, že na velkých akcích stres a emoce zákonitě přijdou, ale na rozdíl třeba od tenisu se u nás dají jen těžko vybít. Nemůžeme to nijak vyběhat.

K TÉMATU

Co je na tom soustředění vůbec nejtěžší?
Udržet koncentraci tak dlouho... To je i jedna z věcí, které se učíme, protože se při závodě musíte hodinu a čtvrt soustředit na úplné maximum. Tohle jsou ale témata, která se vás týkají, až když se naučíte základy a dostanete se na nějakou úroveň. V jakémkoliv sportu.

Jak se dá taková koncentrace vlastně natrénovat?
Částečně dá. Například já si dávám tréninkové dávky dvojnásobně delší než závod a snažím se připravit úplně na všechno, aby mě nemohlo nic rozhodit. Snažím se totiž počítat se vším dopředu.

A co by vás mohlo rozhodit?
Třeba diváci, kteří mohou fandit proti mně. Nebo technická závada. Teď střílíme na technické terče, takže se občas stane, že ukáže nulu či jiné nesmyslné číslo a vy musíte do určitého časového limitu podat protest. Ale nejdůležitější je jiná věc.

Povídejte.
Je to hlavně o vztahu ke sportu – co vlastně pro vás střelba znamená a proč ji děláte. Protože někdo zkrachuje na tom, že je to pomalu otázka života a smrti a pak ten stres neunesou. Kdežto třeba pro mě byl tenhle sport vždy především zábavou, i když jsem profík. Ale nechávala jsem si pokaždé otevřená vrátka.

Co se vám během více než hodinového závodu honí hlavou?
Pořád si opakuju, proč to dělám. Že když se to nepovede, svět se nezboří. Říkám si to pozitivní, hodně se povzbuzuju. A když mi to nejde, moc nad tím nepřemýšlím.

Se špatnou ranou se ale musíte nějak vyrovnávat...
To je další věc, kterou se musíte naučit. Když v začátku závodu dáte devítku a myslíte na účast ve finále, tak je to dost nepříjemné, protože ve vzduchovce mohou dvě chyby znamenat rozstřel o finále. Další věc, která mi v psychice pomáhá, je to, že si nic nenalhávám. Spíš si to říkám tak, jak to doopravdy je.

Trénoval na psychice také váš manžel Matt, jehož smolný sportovní osud je tak známý? Na dvou olympiádách mu unikly dvě zlata při poslední ráně kvůli těžko pochopitelnému kolapsu.
Ano, snažil se na tom pracovat... Víte, jeho hlavně mrzí, že si všichni pamatují jeho dvě chyby a na medaile zapomněli. Bral to jako osobní porážku. Proto dokonce začal létat na pár dní za jednou psycholožkou, která se specializovala na psychická traumata a pracovala s válečnými veterány z Iráku. Co mu říkala, nevím, bral to jako osobní věc... Ale vždycky o tom dost přemýšlel.

Jací jsou střelci obecně lidé po povahové stránce?
Když má člověk potíže s koncentrací, asi to dělat nemůže. Spíš musíte být hodně trpělivý, hodně precizní, mít smysl pro detail, protože střelba je hodinářská práce.

Prý musí být rovněž pohodáři. Jak vypadá taková hádka doma?
Slyšet jsme jako všichni ostatní. Ale Itálii doma nemáme. (směje se)

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...