Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ester Ledecká: držgrešle, kterou nemohli dostat ze svahů už coby malou holku

Sport

  10:41
PRAHA - V pondělí odpoledne se vrátí do vlasti jedna z nejvýraznějších postav zimních olympijských her. Jak se ale rodil příběh Ester Ledecké (22), dvojnásobné olympijské šampionky?

Ester Ledecká při tréninku na snowboardu. foto: MAFRA

Když se před třemi lety Ester Ledecká poprvé rozhodla startovat vedle svého snowboardingu také ve Světovém poháru na lyžařských svazích, leckdo ji měl za šílenou. Po olympiádě je z vnučky českého hokejisty Jana Klapáče a dcery zpěváka Janka Ledeckého celosvětová sportovní hvězda.

Její dvě zlata z různých sportů jsou tak nečekaná, že zamotala mnoho hlav. Na webových stránkách olympiády například ještě v neděli jméno Ledecké mezi multimedailisty chybělo. Programátoři zkrátka ve svých algoritmech nepočítali s tím, že někdo může získat medaili ve dvou odvětvích.

„Pořád mi to úplně nedochází a jsem z trochu trošku blázen,“ usmívala se Ledecká na tiskové konferenci den po zisku druhého zlata ze „svého“ snowboardingu.

Na lyžích poprvé dominovala už v pěti letech, kdy vyhrála dětský Milca Cup. Právě tehdy se začal psát příběh nesmírně soutěživé, trochu uzavřené dívky. Pražská rodačka se spolu s o rok starším bratrem Jonášem přestěhovala do Špindlerova Mlýna.

Tam se jí začal věnovat lyžařský trenér Jan Lukáš. „Nemůžu říct, že by nějak výrazně vyčnívala, ale průměrná také nebyla,“ řekl MF DNES o bývalé svěřenkyni, kterou vedl pět let.

Měla však v sobě něco mimořádného. „Trénování ji hrozně bavilo. Některé děti už skuhraly, že chtějí domů, což se mi u ní nikdy nestalo. Dokud nebyl uklizený svah, byla na něm,“ dodává Lukáš.

„Je to nejtvrději pracující sportovec, jakého jsem kdy potkal,“ pronesl během olympiády devětadvacetiletý Američan Michael Trapp, tréninkový a týmový parťák Ledecké. „Miluje trénink, miluje vítězství. Baví ji na trénincích jezdit proti klukům. Obráceně už to tak ale úplně není.“

Ano, díky soutěživosti a ctižádosti se jí nyní klaní celý sportovní svět.

Obojživelnice od dětství

První triumf ve Světovém poháru na snowboardu si Ledecká zapsala 18. ledna 2014 v paralelním obřím slalomu. Od té doby přidala dalších třináct vavřínů (dva z toho v paralelním slalomu). Pozice favoritky na zisk zlata v Pchjongčchangu v této disciplíně byla jasná.

Jenže Ledecká přidala už o týden dříve zlato také v Super-G. „Už když jsem ji trénoval, tak to střídala. Občas se stalo, že ráno závodila na lyžích a odpoledne na prkně,“ vzpomíná Jan Lukáš.

Přesto „zlato na lyžích bylo bonus, velký bonus“, jak řekl pro oficiální web MOV Tomáš Bank, lyžařský trenér Ledecké.

Co na to její snowboardový kouč Justin Reiter? „Kdyby za mnou přišla s tím, že chce dělat sjezd do kopce, odpověděl bych jí: Ano, bez problému.“

Oba se shodují, že kombinování těchto sportů není na obtíž, naopak může pomáhat. Snowboard dává české obojživelnici rovnováhu, lyže ji pomáhají s rychlostí.

Bank i Reiter jsou dalšími faktory úspěchu závodnice, která poráží konkurenci v kombinéze, jejíž motivy navrhl její bratr Jonáš. Ten se v juniorském věku vydal jinou než sportovní dráhou.

Nyní plánuje o sestře nakreslit komiks, otec Janek složit píseň. V pozadí toho všeho pak stojí, jak jinak, žena. Maminka Zuzana. Ta na vše společně s manažerem Viktorem Valtou dohlíží. Tým, kterému se říká STR, pak doplňují ještě fyzioterapeut Jakub Marek, servisman Petr Kouřil a další lyžařský kouč Ondřej Bank.

Sponzory si může vybírat

Klíčem k úspěšné kariéře byly i rodinné peníze. Známý český zpěvák do dceřiny kariéry investoval před jejím osmnáctým rokem dvanáct milionů korun. Nyní už si dokáže sama vydělat ročně 10 milionů, za sezonu utratí kolem sedmi milionů.

Také ve finančním ohledu je olympijský úspěch důležitý. Od Českého olympijského výboru dostane za svá zlata 3,5 milionu korun, další peníze přitečou od stávajících sponzorů. Že přibudou noví, není třeba dodávat. Ledecká si může vybírat.

Vedle výjimečné sportovkyně mohou sponzoři získat také skvělou osobnost, která miluje pohyb ve všech podobách a formách.

Přísně si chrání své soukromí, zároveň ale umí být při rozhovorech i na sociálních sítích vtipná a bezprostřední.

„Jsem strašná držgrešle a na prachy, to všichni vědí. Takže ze současné situace mám velkou radost,“ podala důkaz na nedělní tiskovce v Pchjongčchangu.

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat