Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ledecká se Sáblíkovou rozjásaly Staromák. Fanoušci je přivítali v lyžařských brýlích

Sport

  21:02
PRAHA - Přes sto tisíc lidí vítalo na pražském Staroměstském náměstí koncem února 1998 zlaté olympijské hokejisty z Nagana. Na tomtéž místě se fanoušci českého sportu sešli v pondělí znovu, aby se společně se sportovci radovali z dalšího historického počinu - lyžařského a snowboardového zlata Ester Ledecké z olympiády v Pchjongčchangu.

Dvojnásobná olympijská šampionka Ester Ledecká na pódiu před fanoušky na Staroměstském náměstí. foto: ČTK

V mrazivém počasí si cestu na náměstí, které je spjaté se sportovními oslavami, našly více než čtyři tisícovky lidí. Publikum se ústřední postavy odpoledního programu Ester Ledecké, jež na místo dorazila jen pár hodin po příletu z Jižní Koreje, dočkaly krátce před pátou hodinou.

Ověnčená dvěma zlatými olympijskými medailemi vystoupila Ester Ledecká na pódiu za hlasitého aplausu. Zatímco někteří vyvolávali její jméno, jiní skandovali: „Díky!“.

Ledecká ve tváři neskrývala překvapený výraz, který se příliš nelišil od toho z cílového prostoru vítězného superobřího slalomu. Ještě předtím se ochotně zdravila a fotila se všemi, kolem nichž prošla.

„Strašně moc se mi klepou ruce, si musím zvyknout. A dokonce i hlas… tohle je neuvěřitelné,“ pronesla směrem k fanouškům. Podle svých slov očekávala, že pod Orlojem zahlédne několik turistů, s nimiž se pozdraví a půjde domů, ne však čtyřtisícový dav.

Panoramatický pohled na přivítání Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové na Staroměstském náměstí.

„Říkala jsem si, jestli se na mě někdo vůbec přijde podívat. Je fantastické, že to sledovala celá republika. Asi jsem se tím dost proslavila, jak teď koukám,“ dodala sportovkyně, která se zapsala do historie jako první žena, jež dokázala na jedněch olympijských hrách zvítězit ve dvou zcela odlišných sportech.

Bez pírka i lyžařských brýlí

Na pódiu se prý zuby nehty držela, aby se nerozbrečela a neponičila tak práci své maskérky. Zatímco někteří její příznivci dorazili s lyžařskými brýlemi na hlavě, jimiž Ledecká zaujala na tiskové konferenci po svém senzačním triumfu Super-G, samotná dvaadvacetiletá hvězda snowboardingu a nyní již také lyžování, se ukázala bez nich. Zapomněla i své šťastné ptačí pírko, které měla ve vlasech i během obou olympijských medailových ceremoniálů.

Bouřlivého aplausu se na Staroměstském náměstí dočkala i rychlobruslařka Martina Sáblíková, druhá z Pchjongčchangu na pětikilometrové trati. „Nevěděla jsem, jestli na olympiádu vůbec poletím. A teď tady stojím se stříbrnou medailí. Jsem šťastná stejně, jako kdybych měla zlato,“ užívala si chvíle na pódiu.

Ester Ledecká a Martina Sáblíková na pódiu na Staroměstském náměstí.
Ester Ledecká s fanoušky na Staroměstském náměstí po svém návratu z Koreje.

Ač promrzlá, zůstala na něm dokonce ještě déle, než by musela. „Všichni mi říkali, že se mám jít ohřát do stanu, ale já jsem pak hrozně ráda sledovala Ester. Chtěla jsem to vidět, protože ta holka si to mega zaslouží,“ uvedla Sáblíková, která do Česka přiletěla už v neděli. Nebyla tak součástí nejpočetnější části české výpravy z jihokorejských zimních her. Publikum mimo jiné ujistila, že končit ještě nehodlá. Slíbila, že se za čtyři roky v Pekingu pokusí rozšířit svou sbírku o další cenný kov.

Samková: Je to masakr

Vedle zmiňovaných olympioniček se u mikrofonu vystřídali také například Petr Novák, trenér Martiny Sáblíkové, bývalý reprezentant a současný člen lyžařského týmu Ester Ledecké Ondřej Bank nebo novopečený vládní zmocněnec pro sport a poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička.

„Je to krásný příběh. Jsem nadšený z toho, co předvedla. Pobláznila celou olympijskou vesnici,“ řekl na adresu Ledecké někdejší hokejový brankář, který před dvaceti lety na stejném místě zažil medailové oslavy po zlatém Naganu. Na závěr programu zahrála česká hymna, do jejíhož zpěvu se sborově přidali i přítomní fanoušci.

Martina Sáblíková na Staroměstském náměstí.

Staroměstské náměstí se telemostem spojilo s náměstím ve Vrchlabí na Trutnovsku, kde olympijské sportovce přivítaly stovky lidí. Pozdravit se s nimi přišli stříbrný biatlonista Michal Krčmář, bronzová snowboardistka Eva Samková a rychlobruslařka Karolína Erbanová.

„Myslela jsem si, že to bude menší, ale není. Možná i proto, že je to druhá medaile v řadě,“ domnívala se Samková. „Je to masakr. Navíc teď to bude taková společná radost s Michalem a Kájou,“ smála se.

Nechyběl ani učitel Aleš Suk, který všechny tři medailisty pocházející z podkrkonošského města vyučoval na základní škole tělocvik. „Spíš jsem je popostrčil ke sportu,“ podotkl skromně muž, který učil také běžkyni na lyžích Karolínu Grohovou, jež na právě skončených Hrách obsadila 43. příčku ve sprintu a s ženskou štafetou doběhla na 11. místě. 

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...