8. prosince 2011 20:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Eva Bosáková si objednala toasty a víno. Pak zemřela

Eva Bosáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Bosáková. | foto: Reprofoto

V euforii po listopadu 1989 chtěla založit Dům ženské krásy. Líbil se jí nápad, název i objekt v Praze na Malvazinkách. Proto se 11. ledna 1991 odpoledne sešla s právníkem, ve vinárně U Fausta na Karlově náměstí museli vyřešit spoustu věcí. Ten den ještě nejedla, objednala si toasty a sklenku bílého vína. A pak, uprostřed řeči, zmlkla a omdlela. Mezi hosty byli lékaři z blízké nemocnice, okamžitě jí poskytli pomoc, sanitka přijela takřka hned, ale vše bylo marné…

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Eva Bosáková, olympijská vítězka, nepřehlédnutelná postava našeho sportu, zemřela v 59 letech. Praskla jí krční tepna v místě výdutě; to je chorobné rozšíření, odborně zvané aneuryzma. Byl to vrozený a skrytý defekt, o němž nikdo neměl tušení.

Pocházela z Mladé Boleslavi, narodila se 18. prosince 1931 v sokolské rodině. Po otci Aloisi Věchetovi, jenž cvičil na olympiádě 1936 v Berlíně, měla sportovní talent i neústupnou povahu. Byla výborná krasobruslařka i gymnastka. O její budoucnosti rozhodlo povolání do gymnastické reprezentace; to byla ještě dorostenka. Po maturitě studovala FTVS UK v Praze a jela na olympiádu 1952 v Helsinkách. Z československého družstva byla nejlepší, ale brzy poté měla malér: na internátu v Tyršově domě u ní přespal její budoucí manžel, diskař Vladislav Bosák zvaný Hasan. Udaly je spolužačky. Následoval trest: vyhazov z ubytovny a půlroční zákaz sportovní činnosti. Nedělala z toho vědu: tajně bydlela v elektrické rozvodně strahovského stadionu a trénovala jako by nic.

Více o tragickém osudu Evy Bosákové najdete v pátečním vydání deníku Lidové noviny, nebo už ve čtvrtek ve 22.00 ve svých iPadech.

Pavel Kovář

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?