Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Golfu vládnou Evropané. Ryder Cup vyhráli nad Američany potřetí v řadě

Sport

  19:26
GLENEAGLES/PRAHA - Golfisté Evropy vyhráli potřetí za sebou prestižní Ryder Cup. Na hřišti v Gleneagles ve Skotsku splnili roli favoritů a pod vedením světové jedničky Roryho McIlroye porazili americký výběr 16,5:11,5. Vítězný bod dnes ve dvouhrách získal Jamie Donaldson, letošní vítěz Czech Masters.

Hráč Evropy Martin Kaymer slaví vítězství v Ryder Cupu. foto: Reuters

Evropané vyhráli Ryder Cup poosmé z posledních deseti ročníků. Ještě ovšem mají stále co dohánět, jelikož Američané vedou celkovou bilanci s 25 tituly. Evropa vyhrála třináctkrát a dvakrát se zrodila remíza.

"Jsem pyšný, to je první slovo, které musím říct," řekl kapitán Evropy Paul McGinley. "Vyšlo to, že jsem to ukončil já, ale je to o týmu. Každý z nás dal do hry srdce a díky tomu se nám povedlo Ryder Cup obhájit. A o tom to je," řekl Donaldson.

Evropa po pátku a sobotě vedla 10:6 a z dvanácti bodů ze závěrečných dvouher potřebovala k výhře čtyři. První z nich přinesl suverénní McIlroy. Na prvních šesti jamkách dal čtyři birdie a eagle a jasně přehrál Rickieho Fowlera. "Jsem velmi spokojen, měl jsem to víc pod kontrolou než ve finálových kolech majorů," řekl nadšený McIlroy, letošní vítěz British Open a PGA Championship.

Bod k výročí svatby

Druhý bod přidal po velkém obratu McIlroyův severoirský krajan Graeme McDowell. S mladíkem Jordanem Spiethem už prohrával po pěti jamkách o tři, ale od desáté do patnácté jamky pětkrát Američana předčil a vyhrál. "Manželka chtěla k výročí svatby bod. Na sedmičce jsem si ale myslel, že ji zklamu. Na osmičce a devítce jsem cítil záblesk zlepšení a jsem pyšný, jak jsem to zvládl," řekl McDowell.

Američanům dávaly naději výhry Patricka Reeda, Phila Mickelsona a Matta Kuchara, další mohl přidal Hunter Mahan, ale neudržel náskok čtyř jamek a po jeho chybě na osmnáctce nakonec Angličan Justin Rose vybojoval remízu. Evropě díky tomu v té chvíli chyběl jen půlbod k tomu, aby vypukly vítězné oslavy.

Nadšení fanoušků Evropy odstartoval nováček v soutěži Donaldson, který si start na Ryder Cupu zajistil až výhrou na českém turnaji European Tour na Albatrossu. Donaldson ve svém duelu přesvědčivě porazil Keegana Bradleyho. Donaldson při své premiéře v soutěži zazářil, vyhrál tři souboje ze čtyř, které hrál.

Evropané vedli na konci každého dne. V pátek i v sobotu sice ve fourballech ztráceli, ale ve foursomech americké protivníky vždy porazili.

Jednačtyřicátý ročník Ryder Cupu se uskuteční v roce 2016 na americkém hřišti Hazeltine National v Chasce.

Ryder Cup - výsledek

Evropa - USA 16,5:11,5

Dvouhry:

McDowell - Spieth 1:0

Stenson - Reed 0:1

McIlroy - Fowler 1:0

Rose - Mahan 0,5:0,5

Gallacher - Mickelson 0:1

Kaymer - Watson 1:0

Björn - Kuchar 0:1

Garcia - Furyk 1:0

Poulter - Simpson 0,5:0,5

Donaldson - Bradley 1:0

Westwood - Walker 0:1

Dubuisson - Johnson 0,5:0,5

Autoři: ,