Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Exoti‘ na olympiádě: jamajský skeletonista-zpěvák či bobistky z Nigérie

Sport

  6:00
PRAHA - Sám sebe popisuje jako zpěváka, herce, muzikanta a umělce. Po dobu zimní olympiády v Pchjongčchangu bude ale Jamajčan Anthony Watson plnit hlavně roli sportovce na skeletonu. Neobvyklé, že? Jediným exotickým úkazem ale v Koreji určitě nebude.

Ngozi Onwumereová, Akuoma Omeogaová and Seun Adigunová v nigérijském hlavním městě Lagosu v rámci propagace zimní olympiády. foto: Reuters

Osmadvacetiletý Anthony Watson, jenž se narodil v USA americko-jamajským rodičům, se nikdy nekvalifikoval na Světový pohár ve skeletonu, mistrovství světa se zúčastnil pouze jednou a skončil osmatřicátý. Přesto se podívá mezi olympijskou elitu - jako první Jamajčan v historii.

Může za to kvóta, kterou Jamajka dostala na základě odhlášek skeletonistů z několika zemí. Rakousko, Švýcarsko, Francie či Lucembursko účastnické místo na ZOH odmítly, Rusové nesplnili podmínky.

„Je pro mě absolutní pocta tvořit historii,“ nechal se slyšet Watson, jenž začínal na bobech a jako majitel dvojího občanství se pokoušel dostat do bobového týmu USA. Na skeleton se zaměřil až v roce 2016 a v současnosti je až na 79. místě světového žebříčku - tedy daleko od běžných postupových míst.

„Byl to můj sen od doby, kdy mi bylo 6 let. Nemůžu se dočkat, až předvedu to, co ve mně je pro svou zemi na největším světovém pódiu,“ řekl pro BBC Watson, jenž je v civilním životě profesionálním zpěvákem.

31.ledna 2018 v 01:33, příspěvek archivován: 01.února 2018 v 20:18

Congrats to Jazmine Fenlator-Victorian, Carrie Russell + Audrae Segree, 1st Jamaican Women's Bobsled team for the Winter Olympics! Congrats to Anthony Watson too, first Skeleton Slider to represent Jamaica at the Winter Olympics! We're rooting for you all! #WinterOlympics2018 https://t.co/NZ5D3lhXvY

Zpráva o tom, že Anthony Watson si jako první Jamajčan v historii zajede olympijský závod na skeletonu, přišla necelý měsíc poté, co si své místo v Pchjongčchangu vybojovaly i jamajské bobistky.

Nelze nevzpomenout na filmovou komedii Kokosy na sněhu. Tým pilotky Jazmine Fenlatorové se na ZOH představí přesně 30 let po olympiádě v Calgary, kde poprvé závodil mužský bobový tým z této exotické země. Právě jeho příběh vypráví s nadsázkou slavný film.

A stejně jako u slavných kolegů jsou i Jamajčanky bývalými vynikajícími atletkami. Brzdařka Carrie Russellová dokonce vyhrála zlatou medaili ve štafetovém sprintu na 4x100 metrů na MS v atletice v roce 2013. Bývalou sprinterkou je i další členka týmu Audra Segreeová.

„Je to splněný sen, že budeme reprezentovat svoji zemi jako první bobistky v historii,“ nechala se slyšet sedmadvacetiletá Segreeová. Pilotka Jazmine Fenlatorová jako jediná z týmu zkušenost s olympiádou už má - před čtyřmi lety závodila za svou druhou vlast USA.

29.ledna 2018 v 23:51, příspěvek archivován: 01.února 2018 v 20:18

HISTORY MADE! Jamaica will have a skeleton slider at the Winter Olympics for the first time at PyeongChang 2018! @AnthonybWatson awarded a historic late call-up (less than 2 weeks before the Games) after other nations declined places & describes it as an “absolute honour!” https://t.co/bCm5kxfsBq

„Pchjongčchang bude moje druhá olympiáda, ale bude stejně tak speciální jako ta první,“ řekla dvaatřicetiletá bobistka. „Tentokrát reprezentuji svůj druhý domov - Jamajku - a píšu dějiny,“ dodává.

Mužská bobová reprezentace Jamajky je od zmiňovaného Calgary stálicí olympijských her, nyní však k proklouznutí na hry na 31. místě ze 30 účastníků potřebuje, aby se jedna země před nimi odhlásila.

Po 4 měsících závodění na olympiádu

Pak je tu ještě jeden tým, který v Pchjongčchangu píše historii nejen své země, ale i svého kontinentu. Nigérijské bobistky budou vůbec prvním týmem z Afriky napříč sporty v ledovém korytu (sáně, boby, skeleton), který se zúčastní zimní olympiády.

I ony jsou bývalými sprinterkami, pilotka Seun Adigunová se dokonce představila v olympijském závodě na 100 m překážek v Londýně 2012. „Je to surreální,“ řekla Adigunová o účasti pod pěti zamrzlými kruhy.

Nigérie na hry vyšle i svou skeletonistku - v Kanadě narozená Simidele Adeagboová začala s tímto sportem teprve před čtyřmi měsíci (!), místo na olympiádě si ale zajistila dvěma třetími místy na kvalifikačních závodech v USA na začátku ledna. Šestatřicetiletá Adeagboová je pro změnu bývalou skokankou do výšky a do dálky.

Skeleton na olympijských hrách
Nigérijské bobistky.

Kdysi vynikající běžec na 200 metrů Akwasi Frimpong se pak v Pchjongčchangu stane historicky prvním skeletonistou z Ghany.

Pozvání na olympiádu, i když nikoliv jako účastníci oficiálních soutěží, dostali i keňští hokejisté. Ti se v Soulu postaví místním týmům ve srovnávacích zápasech.

Prvním africkým sportovcem na zimní olympiádě vůbec byl v roce 1984 na ZOH v Lake Placid senegalský lyžař Lamine Gueye.

Mohlo by vás zajímat