Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Experti: Contador zářil, Kreuziger nezklamal

Tour de France

  20:00
PRAHA - 94. ročník Giro d´Italia je již minulostí, povídat se o něm bude ale ještě dlouho. Důvodů je několik – suverénní Španěl Alberto Contador, kterého ještě čeká kvůli dopingovému stínu mezinárodní arbitráž v Lausanne, výkony české cyklistické jedničky Romana Kreuzigera či extrémní profil letošního ročníku. Pro LN a Lidovky.cz vše okomentovali bývalí špičkoví čeští cyklisté Lubor Tesař a Ján Svorada.

Roman Kreuziger na Giro d´Italia. foto: www.proteam-astana.com

Vítězství Alberta Contadora

Lubor Tesař (dále LT), mistr ČR na dráze (i mistr světa) i v silničním závodě: Tady není asi co hodnotit, byl absolutně suverénní. Odvedl dokonalý, profesionální výkon. I s ohledem na to, co dělo kolem něj ohledně dopingového stínu, kdy měl na přípravu zhruba dva měsíce, předvedl neuvěřitelný výkon. A ostatní cyklisté to vnímají podle mě stejně: ctí se presumpce neviny a dokud někdo nerozhodne jinak, tak je nevinný. Rozhodně nikdo v pelotonu nevnímal fakt, že by mohl Contador o triumf přijít.

DÁLE K GIRO D´ITALIA


Ján Svorada (dále JS), vítěz etap na Giru, Tour i Vueltě, bývalý elitní spurtér: Byl o dvě třídy lepší než zbytek pelotonu, což je obdivuhodně i kvůli tomu extrémnímu tlaku okolí. Dokázal obrovskou psychickou odolnost, skvěle se připravil a v kopcích jednoznačně dominoval. Tlak na něj ale vytvořili hlavně fanoušci a média, cyklisté v pelotnu určitě nevnímali fakt, že může být ještě po Giru Contador potrestán a o triumf přijít. Dokud mu není dokázáná vina, je nevinný. Tak bych to bral já a tak to podle mě brali i cyklisté na Giru.

Náročnost letošního ročníku Giro d´Italia

LT: Myslím, že jednotlivé etapy potvrdily, že bylo Giro až moc náročné. Zrušil se před Monte Zoncolan i jeden z vrcholů, tím rozhodčí ukázali pořadatelům, že to přehnali. Jedna z horských etap trvala přes sedm hodin, což jsem já nikdy na kole nezažil, to je skutečně extrém.

Alberto Contador na Giro d´Italia.

Výkon Johna Gadreta, čtvrtého muže celkového pořadí

LT: Určitě je to největší překvapení celého Gira, nikdo s ním moc nepočítal. Bylo ale na něm vidět, že to pro něj bylo už dlouhé, pár etap se mu nepovedlo, ale výpadek kromě Contadora postihl každého.
JS: Je to velké překvapení, i pro mě je to jméno hodně neznámé. Jel svůj životní závod, otázkou ale zůstává, zda dokáže podobný výkon i výsledek zopakovat. V minulosti se již několikrát stalo, že některý cyklista překvapil výtečným výsledkem na závodě Grand Tour, ale nikdy více už jej nezopakovali. Gadret bude mít podle mě šanci ukázat, zda to byla či nebyla náhoda už na Tour der France.

Šesté místo Romana Kreuzigera

LT: Je hodně těžké se hodnotit. Rozumím fanouškům, ale i Romanovi. Určitě je to úspěch, udělal pro výsledek maximum. V danou chvíli byli prostě soupeři lepší, nebylo to případně jen o jednom dnu, ale týkalo se to celého Gira, celých tří týdnů. Podle mě dosáhl Roman na maximum, kterého mohl v závodě dosáhnout. Rozhodně ale nedosáhnul svého osobního maxima, rozhodně má potenciál ještě větší. Může se ještě zlepšovat, i v horách. Už jel i lepší závody a myslím, že ještě lepší výsledky a výkony má před sebou.

Roman Kreuziger na Giro d´Italia.
JS: Romanův výsledek je obrovským úspěchem. Sice vyhlašoval dopředu, že se chce pokusit zajet Giro mezi nejlepší trojicí, ale to jen vůle nestačí. Roman bojoval, ale nevyšlo to. Třeba s Gadretem určitě nepočítal, Rodriguez skončil pár vteřin před ním, takže nakonec od svého cíle ještě tak daleko nebyl. Jisté je, že Giro a Tour jsou rozdílné podniky, šel do neznáma a bylo to cítit. Myslím, že příští rok, pokud v Itálii opět pojede, tak může být zase lepší. Potenciál na to má. Určitě bych Romana nezatracoval.

Giro bez Contadora

LT: Zda by to pro Romana byla výhoda nebo ne, tak to nikdo říct takto nemůže. Na jednu stranu by tam chyběl Contador, na druhou stranu by nastupovali jiní a i když teď nastoupil Contador, tak jej sjížděl Scarponi, Nibali a další, nikoliv Roman. Je ale pravdou, že by byl rozdíl v psychice, na Nibali a spol. by si věřil určitě více, než na Contadora, o kterém věděl, že je lepší.
JS: Zda by to byl jiný závod s Contadorem či bez něj, to se těžko posuzuje, ale nejspíše to mělo vliv na taktiku jednotlivých týmů. Určitě tam Contador pomohl v jedné etapě Rujanovi, ale zda by skončil Roman výše nebo hůře, kdyby na Giru nebyl Contador, to se dá jen těžko říct.

Contador a fanoušek při výstupu na Gardeccii.

Role Romana Kreuzigera na Tour de France

LT: Záleží na tom, v jakém stavu Roman Giro zakončil. Pokud není úplně vyšťavený, jak se říká lidově, mohlo pro něj být Giro v nadsázce dobrou přípravou na Tour de France. Zregeneruje teď těch pět týdnů, trochu se projede, vyladí formu a pak jej může účast na Giru pro Tour jen posílit a klidně i na ní může jet na umístění. Každopádně těch pět týdnů mezi oběma závody je skutečně hraničních na odpočinek, nabrání sil a vyladění formy.
JS: Myslím, že je možné, aby jel i na Tour na celkové umístění. Uvidíme, jak se mu povede zregenerovat. Dobrý výkon v závěrečné časovce dokládá, že je v dobré kondici. Nemyslím si, že by měl dělat domestika Vinokurovovi, on by měl být lídrem Astany i na Tour. Vinokurov je skvělý závodník, velký bojovník, ale myslím, že už svá nejlepší léta má za sebou. Může vyhrát jednotlivou etapu, ale aby jel na celkové umístění, tomu příliš nevěřím.

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...