Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Facebook a Twitter mění i sport

Mike Modano | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mike Modano | foto: Lidové noviny

Stát se to v minulosti, zavolal by Mike Modano několika novinářům. Teď slavný hokejista, nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec narozený v USA v dějinách NHL, oznámil konec kariéry na svém profilu na Facebooku.

Velmi podstatná zpráva pro jeho život se nachází mezi ostatními příspěvky typu, kde strávil dovolenou či kde hrál golf. Modano však není jediný, kdo propadl kouzlu nových sociálních sítí, jako jsou Facebook a Twitter.

Když před dvěma týdny spadlo letadlo s hokejisty Jaroslavle, šířila se tragická zpráva mezi hráči NHL právě prostřednictvím Twitteru. A hokejisté na něm vyjadřovali i svoji soustrast s lidmi, které v mnoha případech dobře znali.

Grafika: jak Mike Modano ukončil kariéru na Facebooku

Třeba útočník New Yorku Rangers Marián Gáborík nenašel po smrti Pavla Demitry sílu jet na trénink a předstoupit před novináře.

Využil místo toho Twitter, na kterém jinak rok a půl nic nepublikoval. "Demo, zůstaneš navždy v mém srdci. Byl jsi jedním z mých nejbližších přátel na ledě i mimo něj. Budeš nám chybět," napsal.

Už i NHL zavedla pravidla

Jak se však využívání Facebooku a Twitteru mezi sportovci rozšiřovalo, zavedla řada soutěží v Americe přísná pravidla. Basketbalová NBA už před dvěma lety zakázala používání sociálních sítí všem hráčům a trenérům v čase 45 minut před zápasem až do doby, kdy je po utkání kabina otevřena pro média.

Pozornost totiž na sebe strhl v březnu 2009 basketbalista Charlie Villanueva z Milwaukee, který "tweetoval" i o poločase v kabině, když k týmu promlouval kouč.

Postupně se pak přidali další profesionální soutěže, jako jedna z posledních zůstala tolerantní NHL. Tedy až do minulého týdne. Hokejisté nesmí "tweetovat" už dvě hodiny před zápasem a zákaz končí až poté, co novináři opustí šatnu. Twitter je zapovězený i v době tréninku a klubových akcí.

"Samozřejmě rozumím, že nemáme psát před zápasem o hokeji," komentoval to obránce San Jose Sharks Brent Burns.

"Já ale tweetuji o obrázcích hadů. A i když je den zápasu, tak nechápu, proč by do toho mělo někomu něco být," rozčiloval se.

Sociální sítě neřeší ale jen zámoří. Pravidla stanovili i pořadatelé londýnské olympiády. Sportovci mohou psát pouze záznamy ve stylu deníku v první osobě. Nesmí komentovat jiné závodníky a všechny příspěvky se musí nést v olympjiském duchu.

Podobné podmínky už platily na posledních hrách ve Vancouveru, příští rok bude však zákazů ještě více. Sportovci třeba nesmí fotit olympijské symboly. Pro svoji vlastní potřebu se mohou v olympijské vesnici vyfotit a zveřejnit na svém profilu na webu, ale fotografii pak nesmí nikomu prodat ani ji jinak distribuovat.

A pokud by náhodou byl na fotce ještě někdo jiný, musí od něj autor získat písemné povolení.

A co když bude chtít sportovec ukázat na videu, jak vypadá jeho ubytování? Nemá šanci. Jakékoliv video- a audionahrávky jsou zakázány. Stejně jako jakákoliv zmínka, která by jen vzdáleně mohla připomínat reklamu.

Pokud si to shrneme, tak když by Usain Bolt napsal večer před finále běhu na sto metrů něco o svých soupeřích, hrozilo by mu třeba i vyloučení z olympijských her...

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...