Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fantastický Kožíšek dosáhl životního úspěchu: v Liberci si vyjel třetí místo

Sport

  15:37
LIBEREC - Běžec na lyžích Dušan Kožíšek vybojoval ve sprintu volnou technikou v Liberci třetí místo a dosáhl svého nejlepšího výsledku ve Světovém poháru. Ve finále nestačil jen na Nora Olu Vigena Hattestada, který předloni ve Vesci získal dva tituly mistra světa, a Itala Federika Pellegrina.

Dušan Kožíšek foto: ČTK

V závodu žen zvítězila Američanka Kikkan Randallová. Do vyřazovacích bojů zasáhly Eva Nývltová a juniorka Karolína Grohová, které vypadly ve čtvrtfinále.

Kožíšek vylepšil o jedno místo své maximum ve Světovém poháru; dosud byl nejlépe čtvrtý loni ve sprintu na pražském Strahově v rámci Tour de Ski. "Chtěl jsem udělat svůj nejlepší výsledek, to se povedlo, takže jsem hrozně spokojený," řekl po doběhu sedmadvacetiletý lyžař, který má ve sbírce bronz ve sprintu dvojic s Martinem Koukalem z mistrovství světa v Oberstdorfu 2005.

"Měl jsem výborně připravené lyže, pomohli mi i diváci. Jsem rád, že dorazili i v takhle špatném počasí. Dneska se to prostě sešlo a je z toho super výsledek," pochvaloval si Kožíšek, kterému se v letošní sezoně dosud příliš nedařilo.

Kožíškovi se dařilo už od úvodu
Cestu k první individuální medaili v SP zvládl bez zádrhelů. Na trati 1600 metrů doběhl ve čtvrtfinále i v semifinále na druhém místě a zajistil si vždy přímý postup. Výborně si vedl už v kvalifikaci, v které měl sedmý čas.

Ve čtvrtfinále po polovině trati vedl a cílem projel jistě druhý. Pak odevzdal lyže na přemazání a spěchal do šatny se vyjezdit na kole, což zkoušel poprvé, aby uvolnil ztuhlé svaly. V semifinále se mohl spolehnout na výborné lyže a v jednom ze sjezdů se díky tomu dostal z pátého na druhé místo. V tvrdém boji o postup před sebe dvakrát nepustil nebezpečně dorážejícího Pellegrina.

Hattestad ukončil více než roční čekání na jubilejní desátý triumf ve Světovém poháru. Zato jeho krajanka Marit Björgenová roli favoritky nepotvrdila a vypadla v semifinále. Vítězka kvalifikace měla na trati kolizi, málem skončila na zemi a vypadla z tempa. Cílem sice projela třetí, ale nepostoupila ani časem, protože druhé semifinále bylo rychlejší. Za Randallovou ve finále skončily Švédka Hanna Falková a Norka Celine Brunová-Lieová.

Nývltová, unavená Po Tour de Ski, nevěřila v postup z kvalifikace, ale uspěla. Ve čtvrtfinálové rozjížďce dojela čtvrtá, devět desetin sekundy od postupového místa. "Škoda, že mě v závěru zablokovali, ale mám body a nebylo to daleko, takže to není špatné," řekla v cíli. "Ve středu a ve čtvrtek jsem málem nevstala po Tour z postele, takže jsem překvapená," uvedla Nývltová, který v pondělí letí na univerziádu do Turecka.

Při své premiéře ve Světovém poháru bodovala i Grohová. V kvalifikaci dojela osmadvacátá a ve vyřazovacích jízdách na soupeřky nestačila.

Výsledky SP v běhu na lyžích v Liberci

Světový pohár v běhu na lyžích v Liberci
sprint volnou technikou:

Muži (1600 m):
1. Hattestad (Nor.) 2:55,3,
2. Pellegrino (It.) -1,0, 3.
3. Kožíšek (ČR) -3,0,
4. Pasini (It.) -4,5,
5. Strandvall (Fin.) -7,1,
6. Modin (Švéd.) -15,4,
...
40. Koukal,
50. Razým,
54. Máka (všichni ČR) nepostoupili z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 31 závodů):
1. Cologna (Švýc.) 1197 b.,
2. Northug (Nor.) 706,
3. Bauer (ČR) 698,
4. Legkov (Rus.) 651,
5. Hellner (Švéd.) 593,
6. Kershaw (Kan.) 562,
...
9. Jakš (ČR) 385,
49. Kožíšek 91,
82. Koukal 26,
87. Magál (ČR) 23.

Ženy (1300 m):
1. Randallová (USA) 2:37,6,
2. Falková (Švéd.) -0,5,
3. Brunová-Lieová (Nor.) -0,6,
4. Majdičová (Slovin.) -1,1,
5. Caspersenová-Fallaová (Nor.) -1,2,
6. Barthelemyová (Fr.) -1,3,
...
20. Nývltová,
29. Grohová (vypadly ve čtvrtfinále),
46. Pešinová (všechny ČR) nepostoupila z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 31 závodů):
1. Kowalczyková (Pol.) 1271 b.,
2. Follisová (It.) 880,
3. Björgenová (Nor.) 796,
4. Longaová (It.) 763,
5. Kallaová (Švéd.) 755,
6. Johaugová (Nor.) 752,
...
28. Nývltová 155,
63. Janečková (ČR) 30,
93. Grohová 2.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!