Fantazie! Čeští basketbalisté si po 37 letech zahrají na mistrovství světa

22:00
sarajevo - Čeští basketbalisté si příští rok naprosto nečekaně zahrají na mistrovství světa v Číně. Na světový šampionát Češi postoupili poprvé v samostatné historii, naposledy si na něm zahrálo Československo v roce 1982. Češi si definitivu postupu zajistili výhrou 85:80 na palubovce Bosny a Hercegoviny.

Čeští basketbalisté se radují z postupu na mistrovství světa. foto: ČTK

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga využili v Sarajevu toho, že jim přihráli už před zápasem prohry Finska a Bulharska. Věděli už tedy jistě, že pokud vyhrají, nikdo je z postupové trojky už nevytlačí.

A protože už dopředu věděli, že se v dalších zápasech budou muset obejít bez hlavní opory Tomáše Satoranského a nejspíš i obou vysokých pivotů Jana Veselého a Ondřeje Balvína, rozhodli se vsadit na jednu kartu.

Tomáš Satoranský vstřelil rozhodující koš.
U koše je Vojtěch Hruban z České republiky.

Po podařeném úvodu vedli hned třikrát o devět bodů, soupeři se však podařilo do přestávky snížit český náskok na jediný bod, navíc se v úvodu třetí čtvrtiny dostal do čtyřbodového vedení.

Češi si však poradili i s tím, že poslední tři minuty utkání museli dohrát bez obou vysokých pivotů - vyfaulovaných Veselého a Balvína.

Bosna a Hercegovina - Česko 80:85

(18:22, 37:38, 60:60)
Nejvíce bodů: Nurkič 19, Kikanovič 18, Musa 15, Atič 13 - Satoranský 22, Schilb 20, Hruban 17, Kříž 12. Fauly: 24:27. Trestné hody: 38/24 - 24/20. Trojky: 4:7. Doskoky: 46:39.

Rusko - Bulharsko 77:73, Francie - Finsko 84:67.

Mohli se totiž opírat o výbornou střelbu z dálky, o kterou se postarali Blake Schilb (20 bodů), Vojtěch Hruban (17 bodů) a Satoranský, který se stal s 22 body nejlepším střelcem a s 9 doskoky a 6 asistencemi i nejlepším hráčem zápasu.

V úvodu čtvrté čtvrtiny se dostali do vedení, které si drželi až do konce zápasu a mohli se radovat z nečekaného postupu.

Češi se na něm představí poprvé v samostatné historii, Československo se v letech 1970 až 1982 účastnilo šampionátu čtyřikrát v řadě. Nejlepším českým výsledkem dosud je 7. místo z evropského šampionátu v roce 2015.

Šampionát v osmi čínských městech začne v Číně 31. srpna příštího roku. Jistotu postupu vedle Česka a domácího týmu má i Nigérie, Tunisko, Řecko a Německo.