18. března 2015 12:44 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Salákovi ruply nervy a soupeř zuří: Nemá právo hrát, ať skončí s hokejem

Brankář národního týmu Alexander Salák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brankář národního týmu Alexander Salák | foto: MAFRA - Michal Růžička

MAGNITOGORSK Na domácím mistrovství světa by měl být brankářskou oporou českého týmu, podceňovaný Novosibirsk díky němu sahá po semifinále KHL. Ale gólman Alexander Salák způsobil ve třetím duelu rozruch, když napadl soupeře z Magnitogorsku vyrážečkou. Odseděl si jednozápasový trest. Soupeři však žádají daleko tvrdší suspendaci - doživotí!

Salákův zkrat se stal v 10. minutě pondělního duelu. Jeho tým prohrával na ledě Magnitogorsku 0:2, do brankoviště doklouzal domácí útočník Maxim Jakuceňa a od naštvaného českého brankáře dostal dvě tři rány vyrážečkou přes helmu.

Následně vznikla mela, kterou se čároví rozhodčí snažili ukončit. Hlavní sudí vyloučili Saláka na pět minut a do konce zápasu. V úterý zasedala disciplinární komise ruské soutěže a udělila 28letému Čechovi jednozápasovou stopku.

Salák v krátké době schytal už druhý disciplinární trest. Kvůli tomu, že rozhodčí v zápisu z pondělního duelu klasifikovali jeho zákrok jako zásah do oblasti hlavy akrku. Podle zástupců Metallurgu to bylo málo.

„Nemá právo hrát!“ zlobil se generální manažer klubu Gennadij Veličkin v rozhovoru pro Sovětskij Sport. „Za něco takového by si Salák zasloužil doživotí. Chápu, že je těžké udržet nervy. Ale lidské zdraví je posvátné. Víte, co to je, když dostanete vyrážečkou? Kdyby Jakuceňa neměl helmu, mohl mu Salák rozpůlit hlavu.“

Veličkin nebral v úvahu ani to, že Jakuceňa (na rozdíl od Saláka) třetí duel čtvrtfinálové série normálně dohrál. „Myslím, že bude mít otřes mozku,“ pokračoval šéf Magnitogorsku. „Kontakty v brankovišti se stávají, ale žádný gólman nesmí takhle reagovat. Proto by měl Salák skončit s hokejem.“

Kiril Fastovskij, Salákův nadřízený, se snažil situaci zmírnit. „Saša zpočátku vůbec nevěděl, co se děje. Myslel si, že ho Jakuceňa napadl. V hokeji může mít jakákoliv kolize za následek zranění. Brankář má být chráněný. Moc bych si přál, aby se hokej hrál na ledě, ne v kancelářích ligy,“ poznamenal pro server championat.ru generální manažer Novosibirsku.

Série pokračuje za stavu 3:1 pro Salákův tým ve čtvrtek. Loňští šampioni včetně českého útočníka Jana Kováře jsou na pokraji vyřazení. Možná i tento slovní útok jim má pomoct, aby ještě mohli bojovat o postup.