Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fedcupový kapitán Pála velebí Kvitovou: Je to náš poklad

B. J. King Cup

  12:13
OSTRAVA/PRAHA - Třikrát v posledních pěti letech Italky ovládly Fed Cup. Jejich šéf Barazzutti chválil veteránku Vinciovou za nedělní výkon proti české jedničce: "Hrála výborně. Ale Kvitová byla ještě silnější. Podlehli jsme tu nejlepšímu týmu na světě."

Petra Kvitová a Petr Pála foto: ČTK

Nejen podle uctivých slov legendy, ale také podle nového fedcupového žebříčku jsou Češky jedničkami. "Holky zase odvedly skvělou práci," řekl kapitán Pála.

V rozhodujících dvouhrách v ostravském semifinále neztratily levoruké ranařky Kvitová se Šafářovou ani set a rázně svrhly Italky z trůnu. Vyhrály deváté z posledních deseti střetnutí. Potřetí během čtyř let jsou ve finále.

"Jak se vezeme na té vlně, je vážně skvělé," řekl Petr Pála, dirigent zlaté tenisové generace. Za poslední čtyři ročníky Češky podlehly pouze právě Italkám, loni na měkké antuce na Sicílii, která hlavním postavám Petře Kvitové a Lucii Šafářové extrémně nevyhovovala.

Pokud mohou samy volit, pozvou si soupeřky na rychlý tvrdý povrch do haly, kde skoro nejsou k poražení. Nedávno ovšem zvládly i další antukovou prověrku v Seville, kde dokonce chyběla nemocná Kvitová a zpočátku i nachlazená Šafářová. Sokyně zlomily v deštěm i zimou ztrpčované bitvě až v pondělí. "Holky zase odvedly skvělou práci, makaly, připravily se," liboval si Pála.

Jako obvykle se mu povedlo sestavit ze skupiny kandidátek vhodnou čtveřici. A je vskutku pozoruhodné, s jakou úspěšností poté dlouhán "Pinďa" nasazuje dámy do jednotlivých utkání. Vzpomeňte, jak poslal Benešovou na Němky nebo Peschkeovou s Hradeckou na závěrečný debl ve finále v Rusku. "Máme široký kádr, vždycky je z čeho vybírat, což je klíč k úspěchu," tvrdí.

V družstvu mu většinou vládne pohoda. Tak semknutou partu v solitérní tenisové říši dovedou utvořit snad jen zrovna Italky. Hlavní postavou je pro něj při vší úctě k ostatním Kvitová.

"Ona je poklad. Mimo kurt, ale hlavně na něm, kde se počítají body," chválí Pála. "Je naše jasná jednička, přitom její chování tomu neodpovídá. Začleňuje se do družstva a tím mi hodně ulehčuje práci. Je skvělá v tom, jak se přizpůsobuje týmu, podpoří ho. Jde příkladem."

Na Kvitovou se může spolehnout takřka za všech okolností. Přesto se zdá, že zůstává ve střehu, i když vše klape. Nepropadá předčasné euforii, nehodlá podcenit ani maličkou hrozbu. Krátce po sobotním koncertu levorukých ranařek v ostravské ČEZ Areně prohlásil: "Musíme se připravit na zítřek, potřebujeme udělat poslední krok."

A v neděli měl obavy z úvodní partie Kvitové s Vinciovou: "Roberta neměla co ztratit. Mohla celé semifinále zvrátit. V minulých dvou utkáních Péťu porazila, tak si mohla věřit. Věděla, že na ni hru má. Navíc má ve Fed Cupu vynikající bilanci. Bylo to strašně nebezpečné. Spadl mi kámen ze srdce, když to Petra zvládla. Měla to těžké mentálně i fyzicky."

Petra Kvitová v semifinále Fed Cupu proti Itálii

Rovněž tahle jeho obezřetnost pomohla Češkám znovu do finále tradiční soutěže. A samozřejmě jeho autorita, což sám potvrdil tímto výrokem: "Já si za ty kapitánské roky nejvíc cením toho, že pokud to hráčkám dovolilo zdraví, nastoupili jsme vždycky v nejsilnější sestavě."

Pála na vlastní oči sleduje grandslamy i některé velké turnaje WTA. Zná tak spoustu předností i slabin nejen "svých" dívek, nýbrž i těch cizích. Při zevrubné přípravě na zápasy pak využívá vědomosti spřízněných trenérů Kotyzy a Kunsta.

Další velká mise ho s Kvitovou a spol. čeká na podzim. V Ostravě, či v Praze. Proti Německu. Finále.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat