20. září 2011 11:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Federer je druhou nejrespektovanější osobou světa

Federer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Federer. | foto: Reuters

NEW YORK Tenista Roger Federer je druhou nejrespektovanější osobností světa. Před šestnáctinásobného grandslamového vítěze se v žebříčku RepTrack 2011, který vznikl oslovením více než padesáti tisíc lidí v 25 zemích světa, dostal pouze bývalý prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela.

Žebříček RepTrak Pulse

1. Mandela (politik) 78,5 b., 2. Federer (tenista) 72,1, 3. Gates (zakladatel Microsoftu) 71,7, ...16. Jeter (baseballista) 60,6, 23. James (basketbalista) 58,2, 24. Beckham (fotbalista) 58, 47. Woods (golfista) 35,2.

Někdejší první hráč světa Federer je v pořadí před zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem a je jedním z pěti sportovců v první padesátce. Baseballista Derek Jeter z New Yorku Yankees je šestnáctý, basketbalista LeBron James na 23. místě těsně před fotbalistou Davidem Beckhamem. Golfista Tiger Woods je sedmačtyřicátý.

Žebříček nejuznávanějších osobností, kterým lidé po světě nejvíce věří a obdivují je, sestavila společnost Reputation Institute. "Tato studie potvrzuje, že lidé respektují celebrity, které se věnují charitě," řekl šéf institutu Charles Fombrun.

Federer založil v roce 2003 charitativní nadaci, která se podílí na vzdělávacích a sportovních aktivitách pro zhruba 20 tisíc dětí v Etiopii, Jihoafrické republice, Zimbabwe a Švýcarsku. Letošním projektem je pomoc dětem v Malawi, kde nadace do 80 školních center investuje 3,3 milionu dolarů (57 milionů korun).

ČTK