14. ledna 2008 10:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Federer: Jsem připravený

MELBOURNE/PRAHA Jeho údery budou v následujících dvou týdnech spoutány s číslem třináct. Švýcarský tenista Roger Federer má na prahu sezony jasný cíl. Pokud vyhraje Australian Open, bude to jeho třináctý zářez na grandslamových turnajích.

„Opakovaně hraji finále. Myslím, že to je opravdu dobrý výkon,“ usmál se Federer.
V šestadvaceti letech se uhlazený Švýcar blíží k posvátnému rekordu Peta Samprase, který získal čtrnáct grandslamových titulů. „Docela mě překvapilo, že se držím pořád nahoře,“ pravil rozšafně muž, jenž se stal světovou jedničkou už před čtyřmi lety a od té doby ho nikdo nedokázal vystřídat.

„Nebezpečí vyřazení je možná největší v prvních kolech, kdy ještě nejsem tak zvyklý na kurt a míče. Přece jen už je to rok, co jsem tu byl,“ přemýšlel obhájce loňského triumfu.
Federerovým soupeřům svitla malá naděje na alespoň dočasné sesazení krále v minulém týdnu, kdy si Švýcar léčil virové onemocnění.

Jenže debaty o nedostatečné přípravě Federer rázně utnul. „Abych byl upřímný, tak formu mám dobrou,“ prohlásil. „A s fyzičkou jsem také spokojený. Abych to shrnul. Cítím, že jsem stoprocentně připravený.“ Ostrý zápas nehrál přes dva měsíce. „To mi nevadí. Jsem zvyklý třeba měsíc nehrát a pak se vrhnout rovnou do velkého turnaje,“ vysvětloval Federer.

Tenisty čeká nový povrch
Jeho optimismus zní ostatním tenisovým kohoutům jako umíráček. Už delší čas totiž platí, že pokud Federer předvede své maximum a neudělá chybu, nikdo ho nedokáže na rychlém povrchu porazit. „Rogera se nebojím,“ tvrdil přesto španělský rek Rafael Nadal, Federerův úhlavní rival. „Je nyní lepší než všichni ostatní, ale objevuje se mladá generace, která by mu mohla šlapat na paty.“

Hlavní tváří dravého mládí je Srb Novak Djokovič. „Pořád se mluví jen o rivalitě Rogera a Rafaela, ale já jsem také uhrál dobré výsledky,“ prohodil sebevědomě třetí hráč světa.
Tenisty čeká jedna revoluční změna. V Melbourne totiž došlo ke změně povrchu, což je na grandslamových turnajích velice řídký jev. Místo zelené plochy Rebound Ace se bude hrát na modrém povrchu Plexicushion ze směsi akrylátové pryskyřice, který se více podobá nejrozšířenějšímu betonu.

„Mé hře to vyhovuje,“ podotkl Federer. Tenisový gentleman se ale tvrdě opřel do organizátorů. „Na grandslamech by se neměl měnit povrch. Co kdyby třeba v Paříži přešli z antuky třeba na beton? To by byl úplně jiný turnaj. Tady mění povrch nějak často, proto by si tenhle měli nechat minimálně dalších padesát let,“ doporučil Federer.
Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky