Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Federer vs. Nadal (ON-LINE ZDE): Kdo bude psát historii?

Sport

  16:46aktualizováno  1. února 11:54
PRAHA - Není mnoho sportovců, kterým se poštěstí, že ještě během své kariéry se stanou legendami. Navíc oba v jednom období historie toho konkrétního sportu. Po rivalitě 90. let minulého století mezi Agassim a Samprasem je tu tenisová nadvláda dvojice Nadal-Federer.

Rafael Nadal a Roger Federer před finále. foto: ČTK

SLEDUJTE ON-LINE PŘENOS ŽIVĚ NA SPORTREPORT. ZAČÍNÁME V NEDĚLI OD 9:30 HODIN SEČ ZDE! Již nyní můžete přispívat svými názory do diskuze pod ní.

A obě tenisové legendy (to přesto, že Nadalovi je 22 let a Federerovi 27) mají šanci zapsat se zlatým písmem na další stránku kroniky světového tenisu. Pokud finále gigantů na Australian Open vyhraje světová jednička z Mallorky, stane se vůbec prvním Španělem, který by triumfoval na australském mistrovství. Navíc by to pro něj byl první grandslamový titul na tvrdém povrchu. Jeho nadvláda nad Federerem by mohla být definitivně dokonána.

To švýcarský elegán má před sebou jinou motivaci – 14. grandslamový titul v kariéře v 18. finále. Tím by v obou ukazatelích vyrovnal amerického pistolníka a přítele Peta Samprase. Před sebou by měl navíc ještě dost času Pistol Peta překonat a neoficiálně si tak přivlastnit titul – nejlepší tenista všech dob.

Přestože má Fedex s Nadalem mizernou bilanci a loni s ním prohrál všechny čtyři vzájemné souboje, zdá se, že nový rok 2009 by mohl přinést změnu.

PODÍVEJTE SE ZDE NA FINÁLE WIMBLEDONU 2008 FEDERER-NADAL:


Federer je stále ještě kompaktnějším a elegantnějším tenistou než Nadal a tak to vždy zůstane. K tomu připočtěte únavu Nadala po více jak pětihodinové semifinálové bitvě s krajanem Verdaskem – ČTĚTE ZDE! – a tím pádem mnohem méně času na regeneraci. A i španělšký býk musí náročnost australského programu pocítit. Federer se naopak zlepšuje kolo od kola, Nadal s přibývajícími zápasy měl stále větší problémy.

Jak dopadne první vzájemný souboj na australském povrchu? Jedno je jisté – bude to další historická bitva dvou špičkových tenistů.  A čtenáři Sportreport.cz u toho mohou být také – DÍKY NAŠEMU ON-LINE PŘENOSU ŽIVĚ. ZAČÍNÁME V NEDĚLI OD 9:30 HODIN SEČ ZDE! Již nyní můžete přispívat svými názory do diskuze pod ní.

Vzájemná bilance Rafael Nadal vs. Roger Federer:
Celkem: 12:6
Grandslamy: 5:2
Tvrdé povrchy: 2:3
Loňské zápasy: 4:0

Nejslavnější souboje:
Wimbledon 2008 – Téměř pětihodinová bitva natažená díky počasí téměř do půlky celé neděle. Federer nakonec prohrál na trávě poprvé od roku 2002, hlavně díky velkému počtu nevynucených chyb 4:6, 4:6, 7:6,7:6 a 7:9.

French Open 2008 – Zápas byl zajímavý především drtivou převahou španělského býka. Ten smetl Fedexe během necelých dvou hodin 6:1, 6:3 a potupně 6:0 a získal 4. titul na pařížské antuce. Federer za svou kariéru nezažil krutější porážku na grandslamových turnajích.

French Open 2006 – první z nadcházejích šesti střetnutí ve finále některého z grandslamů (do teď buďto ve Francii nebo Anglii). Federer neprodloužil svoji vítěznou bilanci ve finále turnajů „Big Four“ na devět, přestože vyhrál první set. Naopak dvacetiletý Nadal si dokráčel pro svůj první titul a prodloužil svou sérii neporazitelnosti na antuce na 60 zápasů po výhře 1:6, 6:1, 6:4 a 7:6.

Autoři: