Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ferrari a spol. budou ve formuli 1 i v příští sezoně

Fellipe Massa testuje své Ferrari na okruhu poblíž Barcelony.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fellipe Massa testuje své Ferrari na okruhu poblíž Barcelony. | foto: ČTK

LONDÝN V poslední možný den podalo přihlášku do příští sezony všech 10 stávajících týmů.

Krize ve formuli 1 je zažehnána. V poslední možný den pro podání přihlášek pro příští ročník prestižního šampionátu se Asociace týmů formule 1 (FOTA) dohodla na společném postupu a­poslala své žádosti.

Přihlášeno tak je všech deset stávajících týmů. „Podle mých informací došlo už minulý víkend v Monaku ke kompromisu, FOTA ale v následujících dnech musela zformovat své požadavky. Dalo se tedy očekávat, že týmy přihlášku nakonec podají,“ vysvětluje pro LN expert a spolukomentátor Pavel Turek.

Kromě devítky „rebelujících“ stájí, které se přihlásily až včera, vyplnil už ve středu žádost Williams. Porušil tím ale jednotu FOTA a byl z asociace dočasně vyloučen.

Hrozba odchodu Ferrari a dalších stájí z F1 se objevila v souvislosti s­navrhovaným opatřením Mezinárodní automobilové federace (FIA) na úsporu finančních prostředků v­době ekonomické krize.

FIA chtěla od příštího sezony zavést dobrovolné rozpočtové stropy ve výši 40 milionů liber na sezonu. Týmy, který by na ně přistoupily, by se dočkaly řady výhod v podobě méně přísných technických pravidel.

FOTA si stanovila dvě podmínky

Ferrari a spol. ale chtělo šampionátu s dvojími pravidly za každou cenu zabránit. Prezident FIA Max Mosley dlouho odmítal změnit stanovisko, nakonec však nabídl, aby kontroverzní pravidlo vstoupilo v­celém rozsahu do seriálu až pro sezonu 2011, přičemž příští rok by ještě mohl být strop mírnější (odhadem 100 milionů liber).

FOTA si při včerejším poslání přihlášek vymínila dvě podmínky. Do 12. června musí být podepsána nová dohoda zahrnující podmínky existence formule 1, takzvaná Concordská smlouva. Jakmile bude podepsána, stáje se zavážou k působení v seriálu až do roku 2012.

„Udivil mě ten termín. Podmínky jsou ale určitě předformulované, jednání se zúčastnil i promotér F1 Bernie Ecclestone. Na tuhle smlouvu, která dává jistotu všem stranám, se dlouho čekalo. Současná krize jednání o novém kontraktu jen uspíšila,“ líčí Turek.

Druhým požadavkem pak je, že stávající pravidla musí platit i v následující sezoně. „Nakonec tedy není v tomto sporu vítěz ani poražený. Že je ve formuli 1 potřeba hospodárněji nakládat s finančními prostředky, bylo jasné všem stranám. Bez Mosleyho impulzu by stájím trvalo déle, než by k úsporným opatřením přistoupily. Byla to trochu šoková terapie,“ říká Turek.

Do šampionátu se hlásí i pět nových „hráčů“ – Litespeed, Lola, USF1, Prodrive a Campos. Ty zřejmě budou bojovat o tři volná místa. V­příštím ročníku totiž může startovat až třináct stájí.

„Podle mě má současná desítka týmů víceméně jistotu, že pojedou i­v příští sezoně. Williams podal přihlášku nezávisle, zbývajících devět stájí si zase dalo podmínku, že se s­nimi musí jednat jako s jedním subjektem. Tím pádem zbývá místo ještě pro tři týmy, na které se hlásí pět stájí. Bernie Ecclestone se tedy bude rozhodovat asi jen mezi nováčky,“ dodává Turek.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.