Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fidži má první zlato z her. Ve finále ragby deklasovalo Brity 43:7

Sport

  0:30
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Premiérový olympijský turnaj v sedmičkovém ragby vyhrálo Fidži. Ve finále deklasovalo Británii 43:7 a získalo svou první medaili pod pěti kruhy. Jednoznačný výsledek přinesl také zápas o bronz, v němž Jihoafrická republika porazila Japonsko 54:14.

Ragbisté Fidži se radují ze suverénního triumfu ve finále ragby. foto: ČTK/AP

Roztáhl ruce a řval radostí. Český hrdina Krpálek věnoval zlato mrtvému kamarádovi

Fidžané patřili k favoritům už před olympiádou, neboť v posledních dvou letech ovládli prestižní Světovou sérii, a tuto roli potvrdili. Vyhráli všechny tři zápasy ve skupině a ve čtvrtfinále si poradili s úřadujícími mistry světa z Nového Zélandu.

V semifinále zvítězili 20:5 nad Japonskem, kterému se nepovedlo přidat další překvapení. Pro desátý nasazený celek, který ve skupině zaskočil slavné All Blacks, byla již účast v nejlepší čtyřce velkým úspěchem.

Také Britové na cestě do finále ani jednou neprohráli, ale v souboji s výběrem z tichomořského souostroví s necelým milionem obyvatel byli bez šance.

Ukázali jsme lidem, jak se hraje po našem

Po 57 sekundách poslal Fidži do vedení pětkou kapitán Osea Kolinisau a v poločase vedl jeho tým 29:0. Kolinisau byl nakonec s devíti body nejlepším hráčem finále.

„Chtěli jsme lidem ukázat, jak se to hraje po našem. Měli jsme štěstí, že se nám to povedlo takhle senzačně,“ řekl trenér vítězů Ben Ryan. Vedle Kolinisaua položilo pětku dalších šest hráčů Fidži.

„Pořád útočili, nic nevypustili a vyplácelo se jim to,“ konstatoval britský reprezentant James Rodwell.

Šťastná brazilská ragbistka oslavuje své zásnuby se svou přítelkyní.
Brazilská ragbistka Isadora Cerullová přijala nabídku k sňatku od své...

Cestu ragbistů Fidži za historickým zlatem sledoval v Riu celou dobu premiér Frank Bainimarama a doufá, že olympijské vítězství zemi zviditelní. „Snad nás to dostane na mapu, jako tu malou tečku. A lidi si ji teď začnou hledat,“ uvedl předseda vlády.

Ragby se hrálo na olympijských hrách poprvé od roku 1924, místo klasického ragby s 15 hráči dostala přednost dynamičtější sedmičková varianta.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat