Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Filozof, historik i politik. A pokud Bardet ovládne i Tour, stane se i hrdinou národa

Sport

  12:59
PRAHA - Laurent Fignon podruhé v roce 1984. Bernard Hinault popáté v roce 1985... a potom tak dlouho nic. Francie čeká a čeká, doufá a trpí. Už 33 let. Tour je její závod, její národní klenot. Ale Tour už tak dlouho ovládají cizáci. Kdy opět bude triumfovat na Champs-Elysées domácí bojovník?

Vítěz 19. etapy Romain Bardet. foto: MAFRA

Richard Virenque a Laurent Jalabert, velcí kandidáti předních příček z konce 20. století, se „utopili“ v bažině dopingových sítí. Následující generace byly pak příliš slabé.

Ale to už neplatí...

Kdo tedy tu kletbu prolomí?

Thibaut Pinot k tomu byl předurčován, jenže když se zbavil fóbie ze sjezdů, dostavily se potíže těla. Ze třetího místa pořadí se v poslední horské etapě Gira ocitl na hraně kolapsu, vzdal závod... a nedlouho poté se s vyždímaným tělem zřekl i svých ambicí startovat na Tour.

Warren Barguil, loni tak moc slibný, není schopný po přestupu z týmu Sunweb do stáje Fortuneo najít sám sebe. Ani jednou v sezoně nedokončil etapový závod v Top 10.

Naděje celé země tedy nyní spočívají na 27letém chlapíkovi z Brioude.

Romain Bardet.

Nesloží se pod tímto tlakem?

„Ne,“ ujišťuje. „Jsem na něj zvyklý už od roku 2013. Lidé toho ode mě na Tour spoustu očekávají a já se s tím naučil žít. Existují horší věci v životě.“

Naučil se toho mnohem víc. Třeba jak tlak proměnit v energii, která vás žene.

„Na Vueltě nemívám na powermetru horší čísla, jenže při Tour mi diváci, stojící na kraji silnice, dodávají sílu navíc, pomáhající mi dostat se na vyšší úroveň. Občas z jejich povzbuzování dostávám až husí kůži.“

Brit Chris Froome a Francouz Romain Bardet finišují do cíle poslední horské etapy Tour de France 2017.

Bylo mu osm, když skandál stáje Festina drsně zasáhl sebevědomí francouzské cyklistiky a víru v její největší hvězdy.

Snažil se ji navrátit.

Patří do slavné „generace roku 1990“. V roli kapitána národního týmu přijel coby velký favorit na Tour de l´Avenir 2010, prestižní klání jezdců do 23 let, byl však tehdy zaskočen neznámým Nairem Quintanou.

Načež chvíli přemýšlel, že by se raději zaměřil jen na studia.

Až do roku 2012 Bardet skutečně balancoval mezi dvěma světy a své cyklistické ambice mísil se školními. Obdržel titul MBA z obchodního managementu na Vyšší ekonomické škole v Grenoblu. V rámci studií pracoval jako PR agent v ragbyovém klubu.

Rozhodně není typickým cyklistickým profesionálem.

Nejraději ze všeho čte politické časopisy, je schopný dlouze diskutovat o činech Donalda Trumpa, na Twitteru s oblibou cituje filozofy, miluje historii.

Ovšem zároveň je na kole extrémně ambiciózní.

V roce 2011 jej manažer Vincent Lavenu pozval do týmu FdJ.

Při svém debutu na Tour 2013 dojel Bardet patnáctý a třásl si rukou s francouzským prezidentem.

V sezoně 2014 skončil na Tour šestý, o rok později tu poprvé vyhrál etapu. Předloni byl celkově druhý, loni třetí.

Klepe na bránu k titulu. Usilovně na ni klepe. Snaha projít jej loni vehnala až do stavu naprostého vyčerpání.

Tour de France 2017: (zleva) druhý Rigoberto Uran, vítězný Chris Froome a třetí...
Tour de France 2017: (zleva) druhý Rigoberto Uran, vítězný Chris Froome a třetí...

Tour de France 2017: (zleva) druhý Rigoberto Uran, vítězný Chris Froome a třetí Romain Bardet.

Vzpomínáte na tu scénu? Rozhodující časovka v Marseille, vrcholící na stadionu Vélodrome. V té časovce selhal. O jedinou vteřinu uhájil alespoň celkové třetí místo před dotírajícím Mikelem Landou. Přesto, že tehdy ze sebe vydal naprosto vše.

Seděl potom opřený o zeď stadionu, hlavu v ručnících, hleděl do prázdna, sám byl prázdný, dokonale zničený.

Nic už v jeho těle nezbylo.

Letos, v 27 letech Bardet říká: „Jsem fyzicky i mentálně silnější než před rokem. Nejsem snílkem. Vím, čeho jsem schopný a čeho ne. Jedno francouzské přísloví říká: Vaše chuť roste podle toho, co jíte. V každém závodě objevuji svůj potenciál a své limity. A vím, že ještě nejsem na limitu.“

Také proto se letos tolik zaměřil i na trénink časovky.

Také proto jej na vysokohorské soustředění před Tour nedoprovázel do Sierra Nevady už pouze jeho otec, jako ještě před čtyřmi lety, ale i celý podpůrný tým jezdců, trenérů, sportovních ředitelů a mechaniků, stejně jako týmový lékař a navrch specialista na trénink ve vysokohorském prostředí.

Také proto spolupracuje i s nutričním specialistou a psychologem.

„Chci Tour opět opouštět s vědomím, že jsem tam ze sebe vydal to nejlepší, bez ohledu na konečný výsledek,“ vykládá. „Nejdůležitější je dosáhnout vnitřního míru se sebou samým.“

Podle Vincenta Lavenua je rozeným typem šampiona.

„Romain má psychologickou kapacitu věřit sám v sebe a chtít stále více,“ uvedl nyní Bardetův šéf pro server cyclingnews.com. „Známkou šampiona je, že vždy chce více, než má. Romain nikdy není spokojen s tím, co má, a chce pracovat tvrději a tvrději. Je odhodlanější než kdokoliv, koho znám - a je i každým rokem lepší.“

Ale stále není, nebo dosud nebyl lepší než tým Sky.

Chris Froome bude největším favoritem Tour,“ sám ujišťuje.

Před měsícem se Bardet nechal na adresu britského obhájce titulu slyšet: „Kdybych byl na jeho místě, tak bych s takovou ostudou a salbutamolovou kauzou na krku na Tour nestartoval.“

Jenže Froome byl náhle očištěn. Ne, takhle se jej nezbaví.

Budou to tedy muset učinit na trati.

Stáj AG2R už není druhou sortou v prvodivizním pelotonu. Ukazuje týmového ducha i větší kolektivní sílu při práci pro Bardeta.

Ještě v roce 2016 bojoval o přední příčky takřka sám, bez pomoci. Až loni poprvé vzbuzovala parta AG2R dojem solidně fungujícího stroje. Dokázali se na Tour seřadit v kopcích na špici pelotonu a nebo ho svým úsilím i rozdělit, tak jako v 9. etapě na Mont du Chat, kde Bardet zaútočil.

Dočasně uměli převzít pozice, které povětšinou okupoval tým Sky.

Stejně tak letos na přípravném závodě Dauphiné. Kolektivní síla AG2R tam přidělávala Geraintu Thomasovi potíže v každé horské etapě. Velšana, jenž bude na Tour Froomovým pobočníkem, sice nesetřásli, ale dokázali v horách odpárat i takové jezdce Sky, jakými jsou Michael Kwiatkowski či Gianni Moscon.

Při odjezdu z Dauphiné Bardet, celkově třetí, říkal: „Odjíždíme se zbraněmi v našich rukách a s hlavou hrdě vztyčenou.“

Útočili tehdy dokonce i v poslední den závodu, právě když Thomas píchnul.

„To jim nezapomenu!“ prohlásil Velšan. Navíc obvinil AG2R i z pádu na loňské Tour, který odnesl zlomenou klíční kostí.

Rivalita narůstá. Zvlášť když Lavenu říká: „Sky je nejsilnější tým a my jsme stále trochu za ním. Ale už loni jsme je dostávali z komfortní zóny. Našim cílem je destabilizovat je ještě víc.“

Jen nesmí dělat v horách práci za Sky, který pak z ní dokáže těžit, jako loni na Izoardu.

„To nesmíme,“ souhlasí Lavenu. „Ale je důležité občas ostatním ukázat, že náš lídr a jeho tým jsou tady a jsou na tom dobře.“

Bardet věří, že s Frankem, Vuillermozem, Naesenem, Dillierem, Gallopinem, Latourem a Domontem má po boku nejsilnější podpůrný tým, jaký jej kdy na Tour doprovázel.

Přesto je vrchařská převaha Sky nadále zjevná.

Musí tedy do hry vložit cosi navíc. Svůj instinkt a odvahu. Ne nadarmo si na rám kola nechal nastříkat: „Riskuj, nebo ztratíš své šance.“

„Musím využívat svých příležitostí,“ připomíná. „Sky je velmi silné, ale když do Tour vložím své srdce, nikdy nevíte, co vše se mi může povést. V cyklistickém závodě se může stát cokoliv.“

V tomto století se na pódium pro tři nejlepší cyklisty Tour zatím prosadili v Paříži pouze tři Francouzi: Jean-Christophe Péraud, Thibaut Pinot a on.

I kdyby ne letos, tak jednou chce stát úplně nejvýš. A pak...

„Francouzský jezdec, který po tolika letech opět vyhraje Tour, by měl hned vzápětí na Champs-Elysées ukončit kariéru,“ soudí Bardet. „Následně totiž bude zcela nemožné, aby dál žil běžným životem profesionálního cyklisty vzhledem ke vší té pozornosti a tlaku, který s tímto titulem ve Francii přijde. Už nikdy nedokáže být uvolněný. Jak by tedy potom ještě mohl doufat, že vyhraje Tour znovu?“

Autor: