Finští hráči Lassi Vänttinen L(vlevo) a Rickie Hyvärinen se radují z branky. | foto: ČTK

Finští florbalisté vyhráli MS v Praze

•   18:36
PRAHA - Florbalisté Finska vyhráli mistrovství světa v Praze a ukončili nadvládu Švédů, kteří získali zlato na všech šesti předchozích šampionátech.

Florbalisté Finska sesadili Švédsko ze světového trůnu, ve finále mistrovství světa v Praze nad ním zvítězili 7:6 v prodloužení. Vítězové všech šesti dosavadních šampionátů prohrávali po první třetině 0:4, potom otočili stav na 6:4, ale v závěru zápasu neodolali finské touze po zlatu. Utkání rozhodl v šesté minutě nastavení Tero Tiitu.

Tým Suomi se dočkal ve finále na pátý pokus, Švédové naopak vůbec poprvé prohráli zápas MS.

Na duel přišlo ještě více fanoušků než na předcházející zápas o bronz mezi Českou republikou a Švýcarskem. S počtem 14.208 diváků tak byla dnes překonána druhá nejvyšší návštěva v historii světových šampionátů z roku 2002 z Helsinek (13.665). O necelých devět set příznivců odolal rekord z MS v roce 1996 ze Stockholmu (15.106 diváků).

Pátí skončili Lotyši, když v duelu o konečné umístění v O2 Areně zdolali Norsko 6:5. Lotyši obhájili pozici z minulého světového šampionátu v roce 2006 ve Stockholmu, Norové si o jednu příčku polepšili. Lotyši vedli už 4:0 díky trefám Jansonse, Preisse, Laivinše a Blindse, ale Norové dokázali ztrátu smazat. Jenže pak opět nechali soupeře dvakrát skórovat a po snížení Oleho Mossina Olesena už na vyrovnání nedosáhli.

Výsledky: Elitní kategorie: Finále: Švédsko - Finsko 6:7 v prodl. (0:4, 3:0, 3:2 - 0:1) Branky a nahrávky: 21. Djurling (Quist), 31. Jihde (Quist), 34. Calebsson (Eskelinen), 46. Eskelinen (Helgesson), 50. Bodén (Kranberg), 52. Jihde (Djurling) - 2. Kavekari (Järvi), 11. Hyvärinen (Mika Kohonen), 15. Vänttinen (Hyvärinen), 16. Koskelainen (Hyvärinen), 55. Vänttinen (Mika Kohonen), 56. Vänttinen (Järvi), 66. Tiitu (Hyvärinen). Rozhodčí: Hofgaard Jorstad, Ali Zouhar (oba Nor.). Vyloučení: 4:1. Využití: 1:4. Diváci: 14.208.

O 5. místo: Lotyšsko - Norsko 6:5 (3:0, 1:3, 2:2) Branky: 3. a 55. Jansons, 4. Preiss, 10. Laivinš, 27. Blinds, 47. Raitums - 28. a 57. Olesen, 30. Midtsveen, 34. M. Olsen, 45. Straete. Rozhodčí: Černý, Janoušek (oba ČR). Vyloučení: 4:1. Využití: 1:1. Diváci: 3267.

Konečné pořadí elitní kategorie: 1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Švýcarsko, 4. Česká republika, 5. Lotyšsko, 6. Norsko, 7. Rusko, 8. Estonsko, 9. Dánsko, 10. Itálie.