Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Dostane se americký fotbal na olympiádu? NFL usiluje o zařazení bezkontaktní verze

Momentka z mládežnického šampionátu ve flag fotbalu foto: Jana Povolná

Americký fotbal je v USA suverénně nejpopulárnějším sportem, ale v Evropě si popularitu získává pomalejším tempem. Budoucnost zvyšování popularity tohoto sportu nevede pouze přes NFL. Bezkontaktní verze amerického fotbalu má ambice dostat se na olympijské hry.
  20:51

Zatímco NBA a NHL se v Evropě dlouhodobě těší vysoké popularitě, tak NFL s expanzí za hranice Spojených států zaostávala. Trh kolem NFL je ale ve Spojených státech v podstatě vyčerpán na maximum, a tak se nejsledovanější zámořský sport snaží proniknout do Evropy.

Výrazně tomu pomáhají zápasy základní části v Londýně a nově také v Německu. Historicky první zápas NFL v Německu, ve kterém nastoupila navíc největší legenda sportu Tom Brady, slavil obrovský úspěch a zájem byl enormní.

NFL vidí potenciál k růstu přes olympijské hry, které se těší bezkonkurenční celosvětové popularitě. Šance na to, že by se zápasy amerického fotbalu dostaly na olympijské hry, je ale vzhledem k povaze hry téměř nulová.

Americký fotbal má v rukávu jiný trumf, který může směrem k olympijským hrám použít. A to bezkontaktní verzi zvanou flag fotbal. V něm hraje proti sobě pět hráčů a místo srážení na zem si hráči strhávají fáborek, který mají přidělaný k bokům.

Flag je budoucnost

NFL společně s mezinárodní federací amerického fotbalu (IFAF) se rozhodly společnými silami usilovat o zařazení flag fotbalu na olympijské hry, a to v roce 2028, kdy se hry konají v Los Angeles. Loni v létě NFL a IFAF zveřejnili dokument pod názvem Vision28, který má za cíl dostat flag fotbal na hry.

„Flag je budoucnost fotbalu,“ nechal se slyšet Troy Vincent, viceprezident fotbalových operací NFL. Vincent tuto myšlenku vysvětlil. „NFL zůstane profesionální ligou, která je nesmírně populární a systém výchovy hráčů do této ligy nadále povede přes střední a vysoké školy. Flag ale bude dominovat v ulicích, školách, rekreačních centrech a zkrátka všude po celém světě.“

Má flag fotbal šanci uchytit se jako olympijský sport? Proti své klasické verzi má několik výhod, které umožní dostat na vysokou úroveň i jiné země než pouze Spojené státy. Rozdíl v americkém fotbale ve Spojených státech a zbytku světa je nebývale propastný. Systém, který v zámoří vytvořili, je v podstatě nedostižný.

Flag fotbal má výrazně nižší nároky na počty hráčů i materiální zajištění. Místo soupisky čítající více než 40 hráčů lze hrát klidně s deseti hráči. Flag fotbal se dá hrát prakticky kdekoliv. Stačí mít míč a sadu fáborků (flagů), které nahrazují kontakt.

Z náročného sportu jakým je americký fotbal se dostaneme ke sportu, který není problém provozovat v hodinách tělocviku na základní škole. O tuto iniciativu se také snaží Česká asociace amerického fotbalu, která prezentuje flag fotbal na školách.

Momentka z mládežnického šampionátu ve flag fotbalu

O netradiční sport začíná být ve školách zájem. „Především generace mladých učitelů se snaží děti co nejvíc motivovat ke sportu a dělat hodiny tělocviku pestré,“ vysvětluje Bohuslav Rom, který je hlavním koordinátorem flag fotbalu v Česku.

Podle něj není těžké začlenit flag fotbal do osnov tělocviku. „Přijedeme na ukázkovou hodinu a většina učitelů už během prvních hodin pochopí základy.“

NFL a IFAF věří, že zařazení flag fotbalu na olympijské hry výrazně pomůže popularitě celého sportu. A pro všechny státy to může být nakonec cesta, jak se Spojeným státům přiblížit i v té kontaktní verzi amerického fotbalu.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat